Ова не е Италија, ниту Грција, туку се наоѓа на сосема друг континент и е една од најпримамливите плажи за туристите во таа област. Можете ли да погодите за каде се работи?

Магичната плажа ги воодушевува патниците кои велат дека изгледа како нешто од италијанскиот брег. „Втората плажа на долината“ се наоѓа на само час и половина возење од Аделаида, Австралија во близина на истоимениот град на полуостровот Флерие. Тоа е едно од најпознатите места за „Инстаграм“ во Јужна Австралија, благодарение на неверојатно бистрите води и уникатните карпести формации.

Плажата „Second Valley Beach“ е популарно место за капење за локалното население и за патниците поради мирните, заштитени води. Неверојатната плажа е исто така популарно место за нуркање и риболов. Оние со чамец или кајак можат да избегаат од гужвите и да крстарат паралелно со крајбрежјето за да најдат мали тајни плажи и пештери скриени меѓу малите долини во стрмните крајбрежни карпи. Нуркачите можеби ќе имаат среќа да видат локални фоки. Љубителите на морскиот живот кои сакаат да останат над површината на водата можат да ги истражуваат карпестите базени, каде што нерамниот карпест брег се среќава со светло сината вода. Тоа е исто така добро познато место за скокање од карпа, но властите и спасувачите ја обесхрабруваат активноста бидејќи скокачите често се повредуваат од острите карпи.

 

 

ж

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Zemits machine напиша:

    It’s perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I have learn this put up and if I may just I wish to recommend you some attention-grabbing things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read more issues approximately it!

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *