Ова се 8 најзабегани љубовни експерименти во историјата на човештвото

Експертите долго време се обидуваат да разберат што се случува во нашите глави кога се заљубуваме или доживуваме сексуална возбуда. За да го направат ова, тие спроведуваат различни експерименти. Некои од овие експерименти може да изгледаат многу чудни, додека други се граничат со целосна суровост.

1. Експериментот „Секс јакна“ на стаорец

За да видат дали стаорците можат да поврзат одредена облека со сексуален однос, научниците им дадоа на неколку млади девици (машки) прилика да се парат со женки облечени во ситни јакни. Подоцна, кога им била дадена можност повторно да се парат, мажјаците претпочитале женки со јакна отколку женки без јакна. Експертите дошле до заклучок дека ова однесување може добро да објасни зошто мажите сакаат жени во долна облека.

2. Експеримент за љубов меѓу мајмуни

Д-р Хари Харлоу од Универзитетот во Висконсин спроведе серија тестови дизајнирани да утврдат како мајмуните се поврзуваат емотивно со нивните мајки (ако тоа е воопшто можно).

Во првиот експеримент, мајмуните биле одгледани од пар роботи „мајки“. Роботи – ги хранеле мајмуните со млеко, но едниот бил механички и ладен, а другиот мек и повеќе личел на мајмун. На крајот од експериментот, се покажало дека мајмуните, кои ги воспитувала попријатна „мајка“ на допир, помалку се плашеле од бучава и, воопшто, биле подобро прилагодени на животот.

Вториот експеримент покажа дека ако млад мајмун биде одземен од мајка му на 9 месеци, емоционалната врска меѓу животните никогаш нема да биде иста како порано. И иако лекарските тестови и методи на некои им изгледаа сурови, ова беа првите обиди да се истражи улогата на емоциите во нашето воспитување.

3. Експериментирање со сексапилот на мисирките

Што прави мисирка да изгледа сексуално возбудено? Мартин Шајн и Едгар Хејл од Универзитетот во Пенсилванија биле решени да дознаат.

Тие направиле реплика на мисирка во целосна големина, а потоа почнале да ја расклопуваат оваа копија парче по парче, обидувајќи се на овој начин да утврдат во која фаза мисирката ќе го изгуби секакви интереси за парење со оваа „мисирка“. На крајот, од „мисирката“ истражувачите имале само глава на стап, што ја довело мисирката до максимална возбуда. Потоа била објавена студија наречена „Стимулации кои откриваат сексуално однесување“, во која експертите заклучија дека највозбудените мисирки се кога ги гледаат свежо отсечените глави од мисирки. И ако нема такви глави при рака, тогаш ќе заврши работа и глава од плута.

4. Експеримент со сексуално вознемирување

Ова е заплетот на многу сексуални фантазии и/или порно филмови: потполен странец доаѓа кај вас и бара од вас да имате секс со него.

Но, што ќе се случи ако ова се случи во реалниот живот? Одговорот на ова прашање не е особено изненадувачки.

Во 1978 година, психологот Расел Кларк замолил атрактивен маж и атрактивна жена да им се обратат на припадниците на спротивниот пол и да го кажат следново: „Ве забележав на кампусот. Гледам дека си привлечна/привлечен“. И потоа да додадат едно од двете, или „Дали треба да имаме состанок во мојот стан“ или „Можеби можеме само да легнеме во кревет вечерва“?

Односот на мажите и жените кои учествувале во експериментот бил 50/50. Само 6% од жените и 69% од мажите се согласиле да дојдат во станот. 75% од мажите одговориле потврдно на очигледното сексуално вознемирување. И ниту една од жените не се согласила на овој предлог.

5. Експеримент со 36 прашања

Д-р Артур Арон се обидел да открие каква е механиката на заљубувањето, а во експериментот што го направил во 1996 година, 33 мажи и жени кои никогаш претходно не се сретнале биле спарени по случаен избор.

Во текот на 45-минутната сесија, лекарот ги замолил овие луѓе да одговорат на 36 прашања кои се движеле од општи до лични. И тогаш овие луѓе биле замолени да се гледаат во очи 4 минути. Повеќето од учесниците во експериментот после сето ова доживеале чувство на блискост во однос на новата личност. Имало и изненадување: еден пар, кој учествувал во експериментот, направил свадба шест месеци подоцна, на која бил поканет и персоналот од лабораторијата.

6. Обид да се научи делфинот да зборува и неговиот неочекуван резултат

Во 1965 година, научникот Џон Лили сакал да знае дали може да научи делфин да разбира и да комуницира на англиски јазик. За да го направи тоа, на Џон му требал асистент – 23-годишната Маргарет Хау, која требала да живее на Карибите со делфинот по име Питер 10 недели.

Првиот кат од куќата во која бил спроведен експериментот бил поплавен, висината на морската вода таму била 60 см. Така, Маргарет и Питер можеле да комуницираат речиси цело време.

На почетокот, Маргарет се обидела да го научи Питер р да имитира зборови, но не била многу успешна.

И тогаш се испоставило дека Питер „се заљубил“ во својата учителка, затоа што почнал да ја освојува на секој можен начин. Конечно, Питер ѝ го покажал на Маргарет својот пенис во ерекција. Тогаш финансирањето на проектот пресушило, а Маргарет заминала да го живее својот живот. И Питер умрел од скршено срце.

7. Експеримент со мирисот на маиците

Во 1995 година, генетичарот д-р Клаус Ведекинд сакал да открие како мирисот на мажите влијае на жените. За да го направи ова, тој побарал неколку мажи да спијат во маици 2 ноќи по ред. Овие маици потоа им биле претставени на женските учесници во експериментот. Од нив било побарано да изберат од претставените мириси што им изгледало најпријатно. Студијата покажала дека жените ги избираат мирисите на мажите кои се генетски различни од нив, тоа бил природен „тест за душкање“, ако сакате. Меѓутоа, кога истите тие жени почнале да земаат апчиња за контрацепција,
нивните преференции се промениле.

8. Љубов на висечки мост

Доктор Артур Арон направил уште еден необичен љубовен експеримент во кој учествувале мост и секси жена. Заедно со неговиот колега Дон Датон, тој спровел студија користејќи го висечкиот мост Капилано лоциран во Британска Колумбија.

Во експериментот, една атрактивна жена им приоѓала на мажите кои штотуку го преминале овој живописен мост и ги замолила да напишат кратка приказна врз основа на сценската глетка на која штотуку ѝ се восхитувале. Понатаму, жената го понудила својот телефонски број на мажите за понатамошна дискусија за деталите од оваа приказна.

Истите акции биле извршени и на друг, понизок и постатичен мост, кој се наоѓал во близина.

Од 18-те мажи кои го поминале мостот Капилано, 9 подоцна се јавиле на бројот што им бил понуден. Од 18 мажи кои го поминале нискиот мост, само двајца се јавиле на понудениот број.

Истражувачите, исто така, забележаа дека во приказните на мажите кои го преминале Капилано доминирале повеќе сексуални слики. Експериментот покажа дека физичката напнатост и/или стравот од преминување преку висечки мост лесно отстапува место за возбуда при глетката на привлечна жена. „Ако сакате да привлечете некого, можете да направите нешто интересно заедно, и малку страшно“, заклучил д-р Арон.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.