„Овците ми се однесуваат нешто чудно, изгледа изедоа нешто што не треба…”

Стадо овци во близина на градот Алмирос во Тесалија, Грција упадна во стаклена градина и изедоа 600 килограми медицински канабис, објави „Newsweek”.

 

Овците барале засолниште од поплави по последиците од бурата Даниел.
Невремето погодило делови од централниот и источниот Медитеран, што доведе до екстремни поплави во Либија, како и Турни, Бугарија и Грција, според Светската метеоролошка организација.
И покрај надојдените води, овците се чинеше дека нашле позелени пасишта.
Сопственикот на легалното растение канабис остана занемен од настанот.

 

„Не знам дали е за смеење или за плачење. Ја имаме топлината; губиме многу производство. Ги имаме поплавите; го губиме остатокот. И најдоброто: По сето ова, стадо овци, кое не знам како да ги вратам, влегоа во објектот и почнаа да јадат што остана“, изјави тој за „TheNewspaper.gr.”

 

Марихуаната е легална во Грција за медицински цели од 2017 година и земјата го „дочека” нивното прво растение медицински канабис оваа година. Иако тревата може да има медицинска употреба за луѓето, таа е опасна за животните.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *