Овие две самохрани мајки нашле начин како да си помогнат и да си го олеснат чувањето на децата. Дали мислите дека тоа е добро за децата?

Според статистичките податоци, во 2018 година, само во САД имало 15 милиони деца кои живееле само со своите мајки. Не е изненадувачки што во последно време се повеќе и повеќе самохрани мајки се здружуваат. Има дури и специјална веб-страница, каде што можат да најдат некој со кој ќе споделат тешки финансиски и родителски проблеми. Но, не секој користи веб-страници; понекогаш дури и стар пријател може да стане нов партнер. Приказната за 2 девојки од Нов Зеланд го потврдува тоа.

 

Саманта и Лорен се запознале преку Инстаграм во 2018 година и го започнале нивното пријателство. Но, девојките немале поим дека по три години нивната врска ќе достигне сосема ново ниво.

Сè започнало во април 2021 година, кога Саманта се разделила со партнерот со кој живеела и го одгледувала нивниот син Келин 5 години во Њу Плимут, Нов Зеланд. Како штотуку самохрана мајка на мало дете, Бест решила да се пресели во Окленд во потрага по работа.

Но, Саманта знаела дека животот во новиот град нема да биде лесен. „Ми беше тешко на мене и на Келин да живееме сами и да живееме удобно. Окленд е многу скап, а јас бев прилично осамена и исплашена“, се сеќава таа.

Тогаш Саманта ѝ испратила порака на својата пријателка Лорен Робинсон, која исто така сама ја одгледувала нејзината мала ќерка Хајдин. Лорен ѝ предложила на Саманта да се вселат заедно, за да можат да живеат како семејство и да не трошат многу пари за храна и кирија.

Бест веднаш се согласила и ни малку не зажалила за нејзината одлука: „Многу е полесно да се живее со Лорен. Успеавме да ги поделиме нашите финансии и можеме да си помагаме во грижата за децата ако едната од нас е зафатена, другата може да ги земе и двајцата од училиште или ако некоја од нас треба да излезе, другата може да ги гледа двајцата деца“.

Девојките ги делат домашните работи, па дури и поставуваат заедничка банкарска сметка за полесно да плаќаат намирници и кирија. И, се разбира, тие си помагаат меѓусебно да ги воспитуваат своите деца.

Саманта (24) и Лорен (26) од искуство научиле дека е полесно да се одгледуваат деца заедно, особено ако имате слични стилови на родителство. Нивните деца брзо станале пријатели, иако понекогаш се караат како вистински брат и сестра.

Откако се преселиле заедно, пријателството на Саманта и Лорен станало неверојатно силно и тие сега се вистинско семејство. „Немам момче, ја имам Лорен. Ме поддржува во секоја луда животна одлука. Ме прави да се чувствувам толку неверојатно сакана и посакувана. Го третира мојот син како свој“, сподели Саманта на својот ТикТок.

Но, секако, самохраните мајки сфаќаат дека ако едната најде постојан партнер, другата ќе се исели и ќе живее во соседството.

 • Deni напиша:

  e so e cudno, dve lezbejki da ziveat zaedno…

  • Горан напиша:

   Ма јок, првата која ќе најде нов коњ ќе и рокне нож на другата. Испрограмирана трагедија, ако некој мисли дека е ова трајно решение се лаже.

 • Никола напиша:

  Овие двете се башка со перформанси, како што гледаме на сликиве. Може слободно да примат и некој јунак да ги најде двете во пакет, за домазет на рати. Што се има на денешницава…

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *