Овој 80 годишен дедо не го плашат ни тројца вооружани разбојници, кога е во прашање одбрана на неговото дуќанче!

80-годишен сопственик на продавница за алкохол во Калифорнија е прогласен за херој од неговата заедница откако пукал со својата пушка кон вооружен натрапник кој потоа избезумено избегал со уште тројца други осомничени викајќи: „Ми пукаше во раката!“.

Крег Коуп (80) бил во неговата продавница „Норко Маркет и алкохол“ во Норко, Калифорнија, кога непосредно пред 3 часот наутро забележал банда мажи вооружени со пиштоли како се придвижуваат кон вратата од неговата продавница. Вработените велат дека нивниот шеф не се двоумел да го одбрани местото што го поседува 55 години.

Додека 23-годишниот осомничен вооружен со АР-15 влегол во продавницата, Коуп ја грабнал пушката и испукал еден истрел, погодувајќи го натрапникот во рамото. Додека осомничените бегале, Коуп доживеал мал срцев удар од трауматскиот инцидент.

Сопругата на Коуп, Ненси, вели дека нејзиниот сопруг сега се опоравува дома, на олеснување на нивното семејство и неговите вработени, кои го опишуваат како сакан татко, дедо, „голем шеф“ и сега херој.

Вработените велат дека Коуп ги забележал мажите како тргнале по неговиот пат и тргнал во акција. Снимката од безбедносните камери ја снимила драматичната средба.
Осомничените биле лоцирани кратко време подоцна во локалната болница, каде што еден од осомничените, 23-годишниот маж, бил пријавен поради прострелна рана во раката.
Осомничените излегле од џип БМВ во темна боја, за кој претходно биле пријавено дека е украдено. Исто така, тие поседувале многу украдено огнено оружје.Од таа вечер, тројцата осомничени кои биле приведени останале зад решетки.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.