Овој филм од 1937 е доказ за патување низ времето – тврди бизарна теорија

Многумина сметаат дека овој филм од 1937 докажува дека всушност патување низ времето постои. Една жена се издвојува од толпата – не само за тоа како е облечена туку и за она што има во раката.

 

 

Снимката покажува група луѓе како се спуштаат по скалите од нешто што изгледа како голема црква. Повеќето од жените се облечени во фустани во селски стил со шамии кои им ја покриваат косата. Меѓу толпата е и темнокоса жена во помодерна облека за тоа време, со голи подлактици само мала капа на главата. Зачудувачки, се чини дека таа држи непознат предмет до увото како мобилен телефон од 21 век. А јасно е дека зборува на него додека оди по улицата.

Сликите одблиску ја покажуваат наизменично како зборува и застанува како да сака да ја слуша другата половина од разговорот.

Филмот – снимен на непозната локација – беше објавен на интернет од теоретичарите на заговор.

Еден коментар вели: „Нема сомнеж дека таа зборува додека се спушта по скалите додека држи мал предмет до увото. Можеме само да се запрашаме со кого таа зборува и во што точно зборува!“

Корисник на YouTube тврди дека жената била нејзината баба Гертруда Џонс – која користела експериментален безжичен телефон направен од американскиот индустриски гигант Дупонт.

 

 

Во меѓувреме, теоретичарите на заговор се убедени дека еден патник низ времето бил фатен во улична сцена од воено време од Рејкјавик во 1943 година. Мистериозниот човек е прикажан како гледа додека ја држи раката до увото како да зборува на телефон.

 

Истата година, еден „патувачки турист што испраќал пораки“ наводно е фатен со паметен телефон меѓу оние што се сончаат на плажа во Корнвол. Други ги отфрлија смешните тврдења, инсистирајќи дека човекот едноставно мота цигара.

Па што мислите вие? Овие се некакви докази или едноставно луди идеи во кои луѓето сакаат да веруваат?

  • Sasho напиша:

    nivnata obleka samo kazuva deka ne se nikakvi patnici.. pa telefonite ne se izmisleni vo peesetite godini, nivnata obleka e od 50 tite godini, ako se patnici so telefon, ke bidat daleku pomoderno obleceni… ako nisto drugo barem vo obleka od vremeto na telefonite… a niv…pogledni gi samo

  • Rade напиша:

    Kako i da e, duri i da imaat mobilen, vo toa vreme niti sateliti niti anteni ednakvo na niti mozele da zborat ili koristat internet, taka da ne drzi voda.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.