Овој град е можеби најефтиниот главен град во Европа и во него ќе уживате во пиво од 1 евро и сместувања почнувајќи од 17 евра за вечер

Прага, популарно туристичко место во Европа, е едно од најевтините места кадешто може да уживате во различни активности за не многу пари. Иако огромни осум милиони туристи ја посетуваат Прага секоја година, таа не е толку преполна како што мислите, така што ќе можете да имате пријатен одмор опкружен со алкохол, култура и бучен ноќен живот.

 

 

 

Едно од понеобичните места за посета додека сте во Прага е областа Холесовице. Холесовис, што значи „Село на безбрадите“, порано било познато по пакувањето месо и не било многу убаво, но сега е еден од најкул деловите на градот со многу кафулиња, барови и прекрасниот Летен парк за шетање.
Други популарни активности во Прага вклучуваат возење со брод по каналот, разгледување на знаменитостите на неверојатниот замок, астрономскиот часовник, стариот градски плоштад и катедралата Свети Петар.

Ако сакате да се опуштите и да уживате додека сте во Прага, секогаш можете да се „залиете“ со пиво во локална бања. Ова е традиција која датира од средниот век во Чешка и се смета дека е добра за вашата кожа и коса. Едно од најдобрите места за капење со пиво е бањата Бернард пиво. Можете да се киснете во пиво час и половина и да пиете колку што сакате за околу 100 евра.

 

 

 

И покрај тоа што е главен град, Прага не е толку скапа како другите европски градови. Според „Hiker’s Bay“, можете исто така да земете евтин оброк во ресторан за околу 6 евра или чизбургер од сендвичара за околу 2 евра.

Можете да резервирате картинг патувања, да научите да фрлате секира и да пукате со АК-47 (безбедно на стрелиште). Плус, можете да пробате сурфање во затворен простор, џиновски пиво-понг, рафтинг во бела вода и зорб фудбал.

 

 

 

Музејот на алхемичари и волшебници од Стара Прага им оддава почит на минатите жители на градот кои се занимавале со магија со пресоздавање на лабораторија исполнета со илузии. Интересно е тоа што во музејот се сместени и восочни фигури на познати историски личности од целиот свет.
И на крај, ако на посетителите им треба мирна пауза од градот, тие можат да се прошетаат низ резерватот Дивока Сарка. Сместена на работ на Прага, оваа област првпат била користена како дом од Словените во шестиот век. Една клисура е именувана по воинката Сарка, која скокнала од карпа откако го предала својот љубовник. Во денешно време, резерватот Дивока Сарка е многу помирен, нуди прекрасни прошетки и отворен базен.

 

 

Сместувањето во Прага исто така може да биде добра зделка – најевтините преноќишта се генерално креветите во мешаните студентски домови од околу 17 евра за ноќ. Но, некои хостели нудат и приватни соби од 30 долари за ноќ. Меѓутоа, ако сте спремни да потрошите малку повеќе, можете да останете во хотелот „Хилтон Прага“ за 115 долари за ноќ за двајца.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *