Пациент стана првиот човек на кој му е вграден микрочипот на Илон Маск – кој овозможува луѓето да ја користат технологијата само „со мислите“

Милијардерот во понеделникот вечерта рече дека неговиот стартап Neuralink успешно извршил краниектомија за да го прикачи уредот во неименуваното лице во неделата.

Тој го најави производот – наречен „Телепатија“ – и се надева дека ќе им овозможи на корисниците со попреченост како Стивен Хокинг да „комуницираат побрзо“.

Маск рече дека „ќе овозможи контрола на вашиот телефон или компјутер, а преку нив речиси со секој уред, само со размислување“.

Маск напиша на X во понеделникот вечерта: „Првиот човек вчера доби имплант од @Neuralink и добро закрепнува. Првичните резултати покажуваат ветувачко откривање. Првичните корисници ќе бидат оние кои ја изгубиле употребата на своите екстремитети. Замислете ако Стивен Хокинг би можел да комуницира побрзо од дактилограф. Тоа е целта“.

 

Компанијата има за цел да имплантира микрочипови во мозокот на парализираните луѓе и да им дозволи да ги движат своите тела користејќи ги своите мисли. Neuralink објави во септември дека наскоро ќе започне со тестирање кај луѓе, за да се оцени безбедноста на нивниот имплант.

Детали за пациентот не беа дадени, но Ешли Венс, која напиша биографија во 2015 година, „Илон Маск: Тесла, SpaceX и потрагата по фантастична иднина“, напиша во извештајот на Блумберг дека идеалниот кандидат за првото тестирање на Neuralink е „под 40 години чии четири екстремитети се парализирани“.

Венс објасни дека на хирургот му требале „неколку часа“ да изврши краниектомија и уште 25 минути за чипот да биде вметнат од робот во пределот на мозокот кој ги контролира рацете, зглобовите и подлактиците.

„Целта е да се покаже дека уредот може безбедно да собира корисни податоци од тој дел од мозокот на пациентот, што е клучен чекор во напорите на Neuralink да ги претвори мислите на една личност во низа команди што компјутерот може да ги разбере“, додаде Венс.

Венс рече дека имплантот ќе ги пренесе овие информации на блискиот лаптоп или таблет.

„Неуралинк“ беше опфатен со контроверзии во последниве години, што предизвика етички грижи и предизвика скептицизам кај невронаучниците и другите експерти. Загриженоста за безбедноста значеше дека фирмата извесно време се бореше да го добие потребното одобрение за испитувања на луѓе, особено со FDA.

 

Главните проблеми беа поврзани со литиумската батерија на уредот; можноста жиците на имплантот да мигрираат во мозокот; и предизвикот за безбедно извлекување на уредот без оштетување на мозочното ткиво.

ФДА подоцна го даде своето одобрение во мај , но не откри како се решени нејзините првични грижи.

И покрај контроверзите, извршниот директор на SpaceX и Tesla Маск има големи амбиции за Neuralink, велејќи дека компанијата ќе го олесни брзото хируршко вметнување на своите уреди со чипови за лекување на состојби како што се дебелина, аутизам, депресија и шизофренија.

Сепак, дури и ако уредот се докаже дека е безбеден за човечка употреба, сепак ќе биде потребно повеќе од една деценија за Neuralink да обезбеди дозвола за да го комерцијализира, предупредуваат експертите.

 

  • Psihopat напиша:

    Za odvratnoto sustestvo homo sapiens samo taka so cipuvanje ima sansa da se usmeri na isceznuvanje i samounistuvanje vo krajna smisla definitivno ke bide namalena populacijata konecno

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *