Пакувајте се! Ве носиме во 10-те најдобри „rooftop“ барови во Европа за 2022 година!

Новото рангирање ги откри топ 10-те најдобри барови на покрив во Европа за 2022 година, од гламурозни места што ги крунисуваат хотелите во центарот на градот до пабовите на отворено сместени покрај брегот.

Списокот, направен од Big 7 Travel, се заснова на резултатите од корисниците на социјалните мрежи и размислувањата на уредничкиот тим на туристичката страница. На врвот е покривот „Salling“ во данскиот град Архус, простор кој го одзема здивот со покривна градина и патека со стаклено дно што гледа кон градот.

Второто место го освои „The Roof“ во хотелот „Reykjavik Edition“ во Исланд, кој нуди „360 степени погледи над планините и океанот“, додека бронзениот медал оди во барот на врвот на уметничкиот музеј Мунк во Осло.

Скролувајте надолу за ги видите во обратен редослед.

10. SE BOUTIQUE TERRACE BAR, МАДЕИРА, ПОРТУГАЛИЈА

Оваа прекрасна, опуштена оаза на покривот е поставена на врвот на „Se Boutique Hotel“ во Фуншал. Тоа е најдоброто место во градот за елегантни коктели. Често придружено со жива класична и џез музика или филм на покривот. Според страницата за патување, местото може да се пофали со најдобриот поглед на катедралата Фунчал и услугата е исто така блескава.

 

9. MAMA SHELTER, БОРДО, ФРАНЦИЈА

Веб-страницата за патувања вели: „Ако сакате да се напиете пијалок во еден од најубаво дизајнираните барови на покривот во Европа, „Mama Shelter“ е вистинското место. Подолу има маси за фудбал на маса и прекрасен поглед на градот. Препорачливо е да поминете во недела за да се препуштите на „неделната бургер забава“ на покривот.

 

8. SKYLINE BAR 20UP, ХАМБУРГ, ГЕРМАНИЈА

Ова место , според Big 7 Travel, е местото за доаѓање на зајдисонце во Хамбург за да добиете прекрасен поглед на градот и да уживате во квалитетни пијалоци. Се наоѓа на 20-тиот кат од хотелот „Empire Riverside“, дизајниран од Сер Дејвид Чиперфилд, во областа Сент Паули во градот. Big 7 Travel вели: „Дојдете рано за да се осигурате дека ќе добиете едно од седиштата околу прозорецот со вашите пријатели за совршен поглед“.

 

7. PATCHWORK AT SA PUNTA, ИБИЦА, ШПАНИЈА

Овој бар на покривот се наоѓа на врвот на ресторанот „Sa Punta“ во заливот Таламанка, на кратка прошетка од градот Ибица. Big 7 Travel го опишува „супер-шик“ место како „либански бар и ресторан во шарен амбиент покрај морето“. Според сајтот за патување, „живописниот рачно изработен декор, погледите на зајдисонце и вкусните коктели се надоврзуваат за да го направат ова место посебно“.

6. SKY BAR LISBON, ЛИСАБОН, ПОРТУГАЛИЈА

Овој скапоцен камен на покривот е сместен на деветтиот кат од хотелот „Тиволи“ од 1930-тите на лисабонската „Avenida da Liberdade“, булевар познат по своите дизајнерски продавници. Big 7 Travel вели: „Скај барот е стилско и софистицирано место со прекрасен поглед на градот. Поставен е на различни нивоа, со многу пуфки и подни перничиња.“ Веб-страницата за патувања додава дека служи импресивен избор на коктели и точени пива.

5. THE CULPEPER, ЛОНДОН, АНГЛИЈА

Овој скапоцен бар може да се најде на врвот на паб со соби во источен Лондон. Сè уште еден од омилените европски барови на покривот, овој постојано популарен паб може да се пофали со мазен поглед на градот од неговата надворешност како стаклена градина, открива Big 7 Travel, додавајќи: „Сакате залак за јадење? Погледнете што расте до вас – веројатно ќе заврши на вашата чинија.“ Според сајтот за патување, можете да уживате во точени пива и блескава низа вкусни коктели, како и да учествувате во низа настани, од астрономија на покривот до часови по јога на зајдисонце.

 

4. OROYA, МАДРИД, ШПАНИЈА

Четвртото место му припадна на „Oroya“, кој може да се најде на врвот на хотелот „The Madrid Edition“ – „најжешкиот нов хотел во Мадрид“, според Big 7 Travel. Се вели дека местото може да се пофали со неговиот најголем базен на покривот. Терасата има пријатен камин, пергола покриена со винова лоза и елегантен бар од тиково дрво, со блескав поглед на градот. Со храна од перуанскиот готвач Диего Муњоз, ова е совршено место за вкус на латиноамерикански вкусови во шарениот главен град на Шпанија.

 

3. KRANEN BAR AT THE MUNCH ROOFTOP BAR, ОСЛО, НОРВЕШКА

Овој бар го крунисува музејот посветен на норвешкиот уметник Едвард Мунк, најпознат по неговата слика „Крик“ од 1893 година. „Биг 7 Травел“ вели: „Новиот музеј на Мунк, кој беше отворен кон крајот на 2021 година, е огромно подобрување на оригиналните простории (зграда од 1963 година лоцирана во областа Тојен во Осло) од повеќе причини, не само поради неговиот нов кров.
Седејќи на 13-ти кат, 60 метри над нивото на земјата, барот може да се пофали со брилијантен поглед на градот. Сајтот за патувања додава дека тоа е „совршено место за уживање во златниот час по едно попладне разгледувајќи некои од најдобрите уметнички дела во Норвешка“.

2. THE ROOF AT THE REYKJAVIK EDITION, РЕЈЌАВИК, ИСЛАНД

Сребрениот медал оди на „The Roof“, кој се наоѓа на седмиот кат од хотелот „Reykjavik Edition“ во старото пристаниште на исландската престолнина. Big 7 Travel забележува дека барот е „најдоброто место во главниот град за уживање во долгите летни ноќи, како и во магичните северни светла“. Продолжува: „Нуди поглед од 360 степени над планините и океанот, со стаклени прозори од подот до таванот што се отвораат за да откријат тераса околу која се обвиткуваат впечатлив со мазен декор“. Според страницата за патување, барот има „внимателно курирано мени“ кое поддржува одржливо земјоделство.

 

1. SALLING ROOFTOP AND THE ROOFGARDEN, АРХУС, ДАНСКА

Местото кое освои златен медал крунисува стоковна куќа во центарот на Архус, вториот по големина град во Данска. Big 7 Travel вели: „Делумен бар на покривот, дел конзерваториум, овој простор на покривот што го одзема здивот е совршено место за да испиете некој коктел. Според сајтот за патување, има градина на покривот за истражување, уметнички инсталации и неделен диџеј во живо за да ги забавува посетителите. Како дополнителен бонус, покривот има платформа со стаклено дно, 25 метри над високата улица која нуди прекрасен поглед на градот од нови и спектакуларни агли.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.