Пакуваме куферите и одиме: 10 најздрави земји во светот за 2023

Ви ги претставувамe првите 10 најздрави земји во светот во 2023 година. Погледнете како овие земји во светот го третираат здравјето и како тоа влијае на животот на граѓаните таму.

 

10. Норвешка

 

Како и другите скандинавски земји, Норвешка става посебен акцент на рамнотежата помеѓу работата и животот, што носи големи придобивки за здравјето на нејзините граѓани.

Норвежаните јадат диета богата со омега-3, антиоксиданси и минерали. Земјата има висок животен век (нешто повеќе од 83 години) и ниска стапка на убиства (0,9 на 100.000 луѓе, во споредба со светскиот просек од 6,9). Можно е неверојатните пејзажи на земјата, исто така, да влијаат на квалитетот на животот на нејзините граѓани.

 

9. Монако

 

Мало и претерано богато, Монако е место за вечно живеење. Или барем долго време. Според последниот извештај на ОН за перспективите на светското население, очекуваниот животен век во Монако е 85,9 години (највисоко во светот во моментов). Ова значи дека неговите жители милионери имаат доволно време да уживаат во своите јахти и медитеранската исхрана подготвена од приватниот готвач.

 

8. Австралија

Само еден поглед на австралиските плажи и локалната кујна, и станува јасно зошто толку многу австралиски граѓани се здрави и среќни. Јадењето од локални, квалитетни состојки не е тренд овде, туку начин на живот, исто како сурфањето, планинарењето и општо рекреацијата на отворено.

 

7. Нов Зеланд

Кога живеете на најдобрата дестинација на отворено во светот, а да не зборуваме за најубавите предели, лесно е да се биде здрав. Окленд, Нов Зеланд се смета за едно од најдобрите места за живеење во светот, благодарение на изобилството на зелени површини, вкусната и здрава храна и пријатната клима.

 

6. Тајван

Азиските земји ја поттикнуваат културата на секојдневно вежбање, а исто така може да се пофалат со диети кои го фаворизираат оризот, зеленчукот и морските плодови пред црвеното месо.

Тајван не е исклучок: оваа источноазиска земја нуди квалитетна здравствена заштита на своите граѓани (и прифатлива здравствена заштита за иселениците). Во 2020 година, тајванската влада дури го претвори Националниот парк Јангмингшан во првиот официјален урбан тивок парк во светот каде што жителите можат да ги зајакнат своите умови и тела.

 

5. Финска

Финска постојано е на врвот на рангирањето на најсреќните земји во светот. Во физичка смисла, очекуваниот животен век на Финците се подобри во последните две децении благодарение на мерките како што се зголемените трошоци за здравствена заштита и намалувањето на бројот на возрасни пушачи.

Жителите на Финска имаат лесен пристап до квалитетна храна и риба и, според последните статистички податоци, луѓето над 25 години имаат пониска стапка на дебелина (15,6%) од земјите како Америка (36,9%) и Русија (26,5%).

 

4. Хонг Конг

Иако Обединетите нации официјално не го признаваат Хонг Конг како земја, вреди да се забележи неговото високо рангирање на листата на најздрави земји на „Ceoworld“ за 2023 година. Градот ја има една од највисоките стапки на животен век во светот – 85,5 години, по овој параметар е втор само по Монако. Списанието „Лансет“ го припишува ова на „уникатна комбинација на економски просперитет и ниски стапки на пушење“.

Ако на ова се додаде изобилството на градски паркови, висококвалитетната медицинска нега и лесниот пристап до плажите, станува јасно зошто граѓаните на оваа метропола уживаат добро здравје.

 

3. Исланд

Граѓаните на оваа земја се активни и уживаат на отворено, а исхраната која се состои главно од свежи морски плодови и говеда од слободна стока помага да се одржи просечниот животен век од 80 години и за мажите и за жените. Всушност, Исланѓаните ја имаат една од најчистите диети на планетата.

 

2. Сингапур

Најздравата земја во Азија. Се чини дека локалните жители ја комбинираат љубовта кон уличната храна со активен животен стил – всушност, во 2019 година, владата им подари бесплатни „Fitbits“ на своите граѓани. Дури и оние Сингапурци кои немаат среќа вежбаат на машината за вежбање, го имаат еден од најдобрите здравствени системи во светот. Ги нагласува медицинските прегледи, интервенциите и програмите за здрав начин на живот.

 

1. Италија

Децата родени во Италија можат да очекуваат да живеат до 80 години. Во земјата на пиците и тестенините, повеќето граѓани водат активен животен стил и се хранат со храна богата со зеленчук, месо, свежа риба и маслиново масло, што доведува до намалување на холестеролот и нормален крвен притисок. Активниот начин на живот во комбинација со здрава исхрана е одлична превенција од многу болести, меѓу кои дебелината, проширените вени, дијабетесот итн.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *