Паралелни светови? 5 вистински приказни кои ќе ве остават збунети за што е реалност

Mногу луѓe споделија неверојатни лични приказни кои ги заматуваат границите помеѓу имагинацијата и реалноста. Овие наративи од прва рака опишуваат необјасниви настани кои ги поместуваат границите на нашата перцепција за она што е вистинско и што едноставно може да биде аномалија во структурата на универзумот.

„Семејство на духови“

Пред 3 години, додека работев во пицерија, работев различни задачи, вклучително и испораки. Една вечер, редовно семејство ја подигна својата нарачка наместо да одлучи за достава. Откако заминаа, откривме дека заборавиле дел од нарачката и се обидовме да ги контактираме безуспешно. Знаејќи ја нивната адреса од претходните испораки, решив лично да одам.

По пристигнувањето во нивната наводна резиденција, работите изгледаа чудни. Познатиот двор исполнет со детски играчки беше необјасниво празен. Еден жител во зградата ме извести дека таму не живее такво семејство. Збунет, ја потврдив адресата со колега преку видео повик, добивајќи ја истата информација. И покрај тоа што неколкупати претходно беше доставено таму, се чинеше како точна адреса.

Обидите да стигнам до клиентите не успеаја, не ми оставија друг избор освен да продолжам со другите мои испораки. 2 недели подоцна, истото семејство направи нарачка како ништо чудно да не се случило. Кога им ја спомнав бизарната случка, тие беа збунети како и јас. Тие не се преселиле, а ниту една постара жена не живеела со нив. Тие беа сигурни дека отишле веднаш дома откако ја подигнале својата нарачка.

Оттогаш, на шега ги нарекувавме „семејството духови“.

 

„Мајка ми и јас ја слушнавме внатрешноста на мозокот една на друга“.

Порано оваа година се случи нешто необјасниво помеѓу мене и мајка ми. Додека се гушкавме, ушите ни се порамнија совршено, и одеднаш слушнав тон за бирање на интернет и прекрасен детски хор што извира од нејзината глава. Тоа што траеше околу 5 секунди, не остави и двете запрепастени и збунети.

Го споделивме она што го слушнавме – таа го опиша истиот dial-up проследен со синтисајзер налик на бас и перкусии од внатрешноста на мојата глава. И покрај обидите да се рекреира, феноменот никогаш не се повтори.

Барав на интернет за слични искуства, но не најдов ништо освен статии за шизофренија. Оваа случка останува енигма и ме интересира дали некој друг наишол на нешто слично или има објаснување.

„Мојата пријателка беше во мојот стан, но исчезна“.

Една пријателка дојде на вечера. По разговорот на каучот, накратко излегов од собата да се јавам на телефон. Кога се вратив, неа ја немаше. Претпоставувајќи дека е во бањата, чекав, но таа не беше таму. Јас и се јавив, а таа ми одговори, звучеше како штотуку да се разбудила дома. Збунета, прашав зошто си отиде, но таа не се сеќаваше дека била кај мене.

Дури и за време на нашиот повик, ги слушнав нејзините чаршафи. Се пуштивме на видео повик, и таа навистина беше дома, во кревет, во пижами, без сеќавање дека ме посети. Збунувачки е затоа што живее далеку и не можела да си замине дома, да се пресоблече и да дремне во рок од 15 минути. Целосно сум збунета од тоа што се случи.

 

„Мојот стар пријател не постои“.

Одеднаш помислив на еден стар пријател од училиште кој го немав видено од дипломирањето. И покрај тоа што одевме во различни средни училишта, имавме заеднички пријатели и поминувавме добро време заедно.

Кога се обидов да го најдам на социјалните мрежи, немаше ни трага од него. Ги најдов татко му и сестра му, но нивните профили не го спомнуваа, дури ни во објавите поврзани со семејството.

Посегнав до една заедничка пријателка од неговото училиште, но таа не се сеќаваше на него, дури и откако ѝ покажав слика од нас заедно. Дипломираа заедно, па го проверив нивниот годишен годишник на интернет, но тој не беше во него. Беше универзитетски спортист, имаше многу пријатели и беше присутен на настани, но се чини дека никој не го памети освен мене. Страшно е како некој може навидум да биде избришан од постоењето, дури и од сопственото семејство.

 

„Мојата ќерка инсистираше на тоа дека сум бремена“.

Пред неколку години, кога ќерка ми имаше 3 години, решив да се занимавам со нега, додека внимавав на контролата на раѓањето – без планови за друго бебе. Неочекувано, ќерка ми кажа на својата претшколска возраст дека ја имам нејзината сестра во стомакот. Го отфрлив, но таа упорно инсистираше.

И покрај моите уверувања, таа продолжи да верува во тоа. Денови подоцна, таа слатко разговараше со мојот стомак, убедена дека нејзината сестра се крие внатре. Таа опиша дека нејзината сестра има руса коса, сини очи и дупчиња, за разлика од нашите семејни особини.

Иако никогаш порано не изразила желба за брат или сестра, таа беше категорична за постоењето на нејзината сестра. Јас ѝ ветив брат или сестра по завршувањето на училиштето, но таа инсистираше дека веќе има.

Кога не дојде мојата очекувана менструација, направив тест за бременост и дознав дека навистина сум бремена, спротивно на контролата на раѓање. Мојот лекар го потврди тоа, и јас родив бебе кое одговара на описот на ќерка ми – русокоса девојка со сини очи и преслатки дупчиња. Ова искуство отсекогаш ме зачудило.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *