Париз изгледа како постапокалиптичен филм на Божиќ поради 69-годишен маж

Вооружен 69 годишен маж во Париз уби тројца Курди во напад на курдски културен центар. Најмалку три лица се убиени, а уште тројца ранети кога вооружен маж отвори оган во курдски културен центар во Париз, додека претседателот Емануел Макрон го осуди „гнасниот“ напад насочен кон француските Курди.

 

Неколку истрели од огнено оружје беа испукани на Rue d’Enghien во петокот околу пладне, предизвикувајќи паника на улицата полна со мали продавници и кафулиња во прометниот 10-ти кварт на францускиот главен град.

Властите соопштија дека 69-годишен поранешен машиновозач бил уапсен како осомничен. Парискиот обвинител рече дека мажот неодамна бил ослободен од притвор додека го чекал судењето за нападот во кампот за мигранти во Париз пред една година, и дека истражителите размислуваат за можен расистички мотив за пукањето.

 

Подоцна во петокот, десетици демонстранти излегоа на улиците на кратко растојание од местото на престрелките. Полицијата употреби солзавец за да ја врати разгневената толпа додека проектили беа фрлани кон полицајците, се превртеа корпи за отпадоци и масите во рестораните, а автомобилите беа оштетени.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • aneta напиша:

    ehhh Demokratija i Sloboda

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *