Пат околу светот за 80 дена на 81 година: Овие две најдобри пријателки ќе ви докажат дека навистина никогаш не е доцна да си го исполните сонот

Најдобрите пријателки Сенди Хејзелип и Ели Хемби сега се во Египет и веќе 50 дена низ нивното патување низ светот, на кое ќе видат вкупно 18 земји и седум континенти.

Тие тргнале од Далас на 11 јануари, го преминале преминот Дрејк до Антарктикот и посетиле многу егзотични места, вклучувајќи го Велигденскиот остров, Северниот Пол, Аргентина, Лондон и Замбија.

Пред да тргнат на ова патување, тие воспоставиле упатства: избегнувајте патувања од прва класа, престој во мали хотели, носете само една мала торба, без тури, користете јавен превоз и не ангажирајте туристички агенти.

Хејзелип и Хемби, кои и двете имале целосна замена на коленото, се сретнале пред дваесет години во Египет и го смислиле својот план во јуни 2020 година. Од првата средба тие патувале неколку пати заедно. „Веќе знаевме дека сме совршени придружници на патувањето“, рекоа тие на нивниот блог, кој го ажурираат по пат.

Хазелип е докторка која сега работи со стари лица во установи за долгорочна нега и хосписи. Таа го загубила сопругот пред 20 години и е и мајка и баба. Хемби, исто така вдовица, е документарен фотограф и веќе патувала во 107 земји и на сите континенти. Нејзините фотографии се вклучени во списанија, брошури и изложби и во САД и во Африка. Таа има три деца, а исто така е и баба.

 

Организирањето на патувањето било сложено и тие претрпеле неуспеси предизвикани од пандемијата. Првично било планирано да биде пат околу светот за 80 дена на 80-годишна возраст, почнувајќи од јануари 2022 година. Но, по доцнењето, авантурата беше ребрендирана: Пат околу светот за 80 дена на 81 година.

 

„Како и секогаш, сè што правиме го посветуваме на сеќавањето на љубовите на нашите животи, Дон и Кели. Ви благодариме на двајцата што не охрабривте. Ни недостигате и посакуваме да ни се придружите на нашата авантура“.

Тие го посетија Велигденскиот остров кој има мала популација и големина, долг е 24,6 километри и најширок 12 километри напишаа тие на нивниот блог.

„Има само 36 семејни единици. Нашиот млад келнер синоќа, Хозе, рече дека е тешко да се најде партнер кој не е ваш роднина. Мигел, нашиот пријател, сопственик и таксист, се чини дека е поврзан со речиси сите на островот; каде и да одевме, имаше негов роднина“, велат тие.

 

 

По Велигденскиот Остров, Хејзелип и Хемби биле принудени да ја направат првата голема промена во нивната маршрута. Нивниот план бил да одат во Перу и да одат со воз до Мачу Пикчу, но поради протести и немири, тоа било откажано.

Наместо тоа, тие ја посетија Аргентина. „Ја имаме филозофијата за патување – само оди со текот и уживај во патувањето – дури и ако тоа не е патувањето што го планиравме. Тоа е она што го направивме“, велат тие.

 

По ноќниот лет отишле од Буенос Аирес во Мадрид, каде што го виделе музејот Прадо. Потоа на север во Финска каде што ги гледале северните светла и се возеле на санки влечени од хаски. Потоа, тие се упатиле кон Рим каде јаделе пица, посакале желба на Фонтаната Треви и го посетиле Ватикан и Сикстинската капела.

Во Замбија виделе бели носорози како одмараат во националниот парк Ливингстон и се фотографирале. Таму, тие, исто така, забележале уште едно светско чудо, водопадите Викторија.

Само минатата недела животниот сон на Хамби да го посети Занзибар, на источниот брег на Африка, бил исполнет. Таму тие останале во хотел со поволни цени и ја истакнаа разноликата архитектура и сугерираа дека можеби е најтоплото место што го посетиле досега.

Следната земја ќе биде Индија, пред источна Азија, Австралија и назад во САД, каде што ќе застанат во Сан Франциско и на нивниот праг Големиот Кањон. Остатокот од нивното патување може да се следи на нивната веб-страница, како и на нивните страници на Инстаграм и Фејсбук.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.