Пензиониран Боинг 737 се претвори во луксузна вила на врвот на карпа на Бали

Ново видео на YouTube ги носи гледачите на обиколка низ „пензиониран“ Боинг 737 кој е трансформиран во неверојатно бегство, комплетно со џакузи во пилотската кабина, балкон над една од излезните врати и палуба вградена во едно од крилата.

Необичната вила со две спални соби, сместена на работ на карпа во Бали, Индонезија, беше замисла на рускиот претприемач Феликс Демин, а тој помина две години трансформирајќи го авионот во место за живеење, откако го купи за необјавена сума од сега – непостоечката Мандала ерлајнс.

 

Пензионираните комерцијални Боинг 737 моментално се продаваат за помеѓу 2,6 и 6,5 милиони долари на страницата за продажба на авијација controller.com.

Беше потребна една недела за да се преместат деловите на авионот на карпата по добивањето на потребните дозволи за пристап, а потоа беше кренат на своето место.

Проектот извесен период беше исфрлен од шините поради пандемијата COVID, но работата започна сериозно во 2021 година, а вилата со приватен авион официјално беше отворена во декември 2023 година.

Сместувањето во реновираниот авион сега започнува од 1.600 долари за ноќ, а во градината има хелиодром за гостите кои сакаат да летаат со стил.

После фотографиите можете да го видите целосното видео.

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *