„Пијам по едно пиво од секој тим на ЕП 2024 – најтешко беше да дојдам до пиво од Албанија или Словенија и еве за кое пиво сум најмногу возбуден“

Гас Хали (37) ќе го пие секое пиво од секоја нација којашто учествува на Европското првенство, кога тој тим ќе испадне или ќе победи.

 

 

 

Некои од пивата може да биде речиси невозможно да се купат во Велика Британија, од каде што доаѓа Гас, па затоа користи мрежа на контакти за да тргува со колегите ентузијасти за пиво. Едно пиво, сепак, најмногу го радува – пивото од Шкотска.
„Навистина со нетрпение очекувам да го пијам шкотскиот, „Iron Brew“ од „Vault City“ – многу ми се допаѓа, па со нетрпение го очекувам тоа“.

 

 

Навивачот на Челтенхем Таун вели дека ќе го пие секое пиво кога тимот ќе испадне.

„Очигледно сакам да го испијам англиското последно. Крајот на групната фаза може да биде малку тежок“, призна тој.

 

 

„Она што започна како шега сега се претвори во нешто поголемо. Станува традиција, секогаш кога се случува меѓународен турнир, морам да се засилам и да го имам целото пиво „на светот“. Се обидувам да набавам пиво од секоја земја во светот“.

 

 

„Живеам во Лондон, така што тоа е корисно за работи како балкански продавници и случајни ресторани во кои можете да купите пиво, но за места како Словенија или Албанија морав да се потпрам на мрежа на други луѓе за да ми испратат нешто. И потоа можам да им испратам нешто назад. Размените за албанските и словенечките пива беа со ретки англиски пива до кои вообичаено тешко би стигнале таму. Јас сум во група со многу други колекционери низ цела Европа. Знам точно каде и кога да побарам добро пиво“.

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *