Планинарите кои ќе го искачуваат Монт Еверест ќе мора да си го носат својот ИЗМЕТ со себе- експертите предупредуваат: „Нашата планина почна да смрди!“

Тоа е нешто што го има на списоците на многу луѓе. Но, ако отсекогаш сте сонувале да се искачите на Монт Еверест, новите прописи може да ве натераат да се преиспитате.

Луѓето кои се искачуваат на највисоката планина на светот, сега ќе мора да го носат својот измет до базниот камп.  Новите правила доаѓаат поради загриженоста дека изметот оставен на Еверест не се деградира целосно, а некои алпинисти дури и се разболуваат од тоа.

 

 

 

„Нашите планини почнаа да смрдат“, изјави за „Би-Би-Си“ Мингма Шерпа, претседател на руралната општина Пасанг Ламу.
Досега, планинарите кои се искачуваа на Монт Еверест обично или копаа дупки едноставно одеа по нужда на отворено. Меѓутоа, со температури за кои се знае дека паѓаат до -60°C, изметот не се деградира целосно, оставајќи ги човечките столици видливи на карпите.

За да се спротивстави на ова прашање, Пасанг Ламу донесе одлука да ги принуди луѓето кои се искачуваат на Монт Еверест и блиската планина Лотсе да носат вреќи со пур во базниот камп и таму да го собираат својот отпад. Тие потоа ќе бидат „проверувани при нивното враќање“, според „Би-Би-Си“.

 

 

 

И покрај тоа што идејата да го носите вашиот отпад наоколу може да звучи одвратно, кесите за измет се специјално дизајнирани да ја направат колекцијата што е можно подостојна.

Според Би-Би-Си, хемикалиите во кесите не само што го зацврстуваат отпадот, туку и го прават „во голема мера без мирис“. Секоја торба може да се користи пет до шест пати, што значи дека повеќето алпинисти треба да земат само две со себе за време на нивната експедиција.

Според г-дин Мингма, ова не е прв пат да им се даваат вакви кеси на планинари.

 

 

„Планинарите користеа такви вреќи на планината Денали (највисокиот врв во Северна Америка), како и на Антарктикот, затоа и ние се залагаме за тоа“, рече тој.

Човечкиот отпад не е единственото прашање со кое треба да се работи на Монт Еверест. Децениското комерцијално планинарење го претвори Монт Еверест во највисоката депонија за ѓубре во светот. Како што се зголеми бројот на планинари на планината, проблемот со депонирањето на отпадот се влоши.

Во 2013 година, Непал спроведе депонирање ѓубре од 4.000 долари по тим што ќе биде вратено ако секој планинар фрли најмалку осум килограми отпад. Во 2017 година, планинарите во Непал соборија скоро 25 тони ѓубре и 15 тони човечки отпад – што е еквивалент на три двокатни автобуси – според Комитетот за контрола на загадувањето во Сагармата (SPCC).

Сепак, ова е само дел од ѓубрето што се фрла секоја година, при што само половина од планинарите ги повлекуваат потребните количини.

  • Васе напиша:

    Што не забранат качување на планината и така да ја заштитат? Затоа што, планинарите може да очекуваат да потрошат некаде помеѓу 32.000 долари (УСД) и 200.000 долари во зависност од видот на експедицијата, што е вклучено во цената и нивото на очекуван луксуз. Ах, тие пусти пари!!! Со децении се качувам на Водно и исти ситуации гледам! Кој е тој љубител на природа, што дошол на Водно со кола (а има бесплатен автобус на ЈСП)? Веднаш од гепек се вади скара, па удри ќебапи, мезе, пивце! И на крај, остави го ѓубрето! Што виде, ништо!

  • Zemits machine напиша:

    I am not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *