По 49 одиграни улоги во филмови, Сандра Булок се пензионира, а нас веќе ни недостасува оваа „кралица” на големото платно

Со кариера долга преку 3 децении и многу познати улоги, Сандра Булок успеа да нè шармира сите нас. И иако нејзиниот последен филм, „Изгубениот град“, беше огромен хит, сепак таа на 57 години најави привремено повлекување од актерството.

 

1. „Од студент по драма до холивудска актерка“

 

Иако Сандра е родена во САД, детството го поминала во Германија со мајка ѝ која била оперска пејачка и татко, вработен во армијата. Таа ја наследила уметничката страна на нејзината мајка и се преселила назад во САД за да студира драма на Универзитетот во Источна Каролина. Пред да дебитира како филмска актерка, студирала театар во Њујорк и добила признание за претставата во која се појавила.

Првата филмска улога на актерката беше наречена во „Бесилка“ (1987), а нејзината прва главна улога беше во „Кој го застрела Пат?“ ( 1989). Сандра Булок го направи својот пробив неколку години подоцна, работејќи заедно со Киану Ривс во трилерот „Брзина“ (1994). Постојано искачувајќи се по скалилата во кариерата, Сандра продолжи да глуми во различни жанрови на филмови. Во 2006 година, таа повторно се соедини со Кијану Ривс за познатата романтична драма „The Lake House“.

 

 

Во 2000-тите и 2010-тите, сега веќе етаблираната актерка, Сандра, се појави во нејзините најпознати и  улоги. На пример, комедијата „Miss Congeniality“ која исто така беше хит, „Гравитација“ со Џорџ Клуни и биографската драма „Слепата страна“. За вториот филм, Сандра доби „Оскар“ за улогата на жена која посвојува момче кое подоцна станува многу успешен фудбалер.

 

2. „Таа стана мајка по 40-тата година и ја пронајде својата љубов“

 

За време на нејзината долга и успешна кариера во филмската индустрија, Сандра имаше врски и со некои од нејзините холивудски колеги. Таа се забавуваше и беше свршена со нејзиниот поранешен колега Тејт Донован 3 години, а потоа имаше многу приватна романса со Метју Меконахи. Иако двајцата раскинаа по 2 години, тие сѐ уште се многу добри пријатели до ден-денес.

 

На 46-годишна возраст и по долг процес на посвојување, актерката стана мајка кога го посвои својот син Луис Бардо. 5 години подоцна, таа посвои уште едно дете, девојче по име Лајла. Кога стана родител, Сандра изјавила дека сите нејзини очекувања се исполнети: „Убавата работа што постојано ми ја кажуваа е: „Совршеното дете ќе те најде. Ќе го најдеш своето дете“.

Во 2015 година, Сандра Булок го запознала и нејзиниот сегашен партнер, фотографот Брајан Рандал. „Ја најдов љубовта на мојот живот. Делиме 3 прекрасни деца, вклучувајќи ја и неговата постара ќерка. Тоа е најдоброто нешто досега“, ги сподели своите чувства Сандра во едно интервју.

Брајан и Сандра се запознале кога таа го ангажирала како фотограф на роденденската забава на нејзиниот син, а заедно се во родителство на двете мали деца на актерката.

 

3. „Крај на плодната кариера“

По плодната кариера во индустријата и посреќна од кога било во приватниот живот, Сандра Булок реши да направи чекор назад од актерството. Таа се отвори за нејзината одлука да се пензионира привремено во едно неодамнешно интервју по огромниот финансиски успех на „Изгубениот град“.

И ако се прашувате што ќе прави саканата актерка за време на нејзината пауза, таа ќе биде на местото што ја прави најсреќна- со своето семејство. „Само сакам да бидам 24/7 со моите деца и моето семејство. Таму ќе бидам некое време“.

И иако Сандра сè уште не открила колку долго ќе трае оваа пауза, едно е сигурно. Ќе бидеме токму тука и ќе го чекаме нејзиното враќање секогаш кога ќе се почувствува подготвена да се врати на големото платно.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *