По дебаклот на US Open, Надал ќе прави пауза од тенисот: „Морам да одам дома и да ги поправам работите, животот, кога ќе се вратам не знам“

Светскиот тенис можеби го виде последното од шампионот Рафаел Надал, откако Шпанецот призна дека не знае кога ќе се врати на теренот по неговиот шокантен пораз од четвртото коло на „УС Опен“.

Се очекуваше Надал да стигне до финалето на „Флешинг Медоус“, но тој беше поразен со 6-4, 4-6, 6-4, 6-3 во епската битка против локалната американска надеж Френсис Тиафо.

На медиумската конференција по натпреварот, 22-кратниот победник на гренд слем турнирите рече дека сега ќе го одмори своето тело и ќе поминува време со својата тешко бремена сопруга Мери Перело, која пред две недели беше примена во болница на операција.
„Како што можете да замислите, во моментов ми е тешко да направам јасна анализа за тоа каква ќе биде мојата непосредна иднина“, вели тој.

„Во моментов она што треба да го направам е да си одам дома, имам многу поважни работи на кои треба да внимавам“. Треба да се вратам дома. Треба да ги поправам работите, животот, не знам кога ќе се вратам. Ќе се обидам да бидам подготвен психички. Кога ќе почувствувам дека сум подготвен повторно да се натпреварувам, ќе бидам таму“.

Надал се пензионираше во 2021 година, откако дегенеративната болест на коските на левата нога го принуди да ги пропушти „Вимблдон“ и „УС Опен“.

Тој се врати на теренот за да ја оствари една од најчудесните победи во историјата на тенисот на „Австралија Опен“ кога во два сета дојде до триумф над Даниил Медведев.

По учеството на Отвореното првенство на Франција, Надал беше принуден да се повлече од првенството на „Вимблдон“ во 2022 година поради болки на стомакот.

Во најмала рака, Надал најверојатно е завршен за 2022 година.

„Со оглед на сите повреди што ги имаше оваа година, мислам дека нема да го видиме до „Австралија Опен“ во јануари“, рече поранешната австралиска тениска ѕвезда и сегашна коментаторка Јелена Докиќ.

 

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.