Погледнете што добива секоја идна мајка од Владата во Шкотска: Бремена жена открива што има во „кутијата за бебиња“ полна со подароци за да се подготви за новороденчето

Рејчел Кленаган (28) ја распакува содржината на „кутијата за бебиња“, која таа ја добила бесплатно од Владата 36 недели во бременоста.

„Денес ја добивме нашата шкотска кутија за бебиња, на која секое семејство во Шкотска има право кога чека бебе. И тоа е бесплатно од Шкотската влада. Затоа, мислев дека ќе го отпакувам со вас и ќе ви покажам што има внатре“, започна Рејчел.

 

 

Рејчел, која исто така добила кутија претходно пред раѓањето на нејзиното прво дете – сега има 13 месеци – продолжи да објасни како самата кутија е „прекрасно илустрирана“ со црни контури на различни слики погодни за децата, додавајќи дека мисли дека „Целата поента е да може помладите членови на семејството да го украсат за новото пристигнување. Но, во мојот случај, можеби ќе одам да ги извадам моите пенкала за боење и да го направам тоа сама, бидејќи тоа е многу примамливо да се обои“.

Самата кутија служи како мини креветче, комплетно со душек. Освен тоа, „кутијата за бебиња“ доаѓа со различни упатства, вклучително и за доењето и „безбедниот сон“.

Вклучени се и бебешка облека, ќебе, крпа, играчки, книги, два вида термометри, бебешки продукти, вградени чаршафи за душекот во кутијата – па дури и „слатка песна“.

 

„Искрено, не можам да верувам, ние сме многу среќни што добивме вакво нешто. Чувствувам дека треба да биде достапно насекаде“, заклучи Рејчел.

Многумина беа воодушевени од тоа и коментираа за нивните држави.

„Кутијата USA Baby само содржи мисли и молитви“, се жалеше еден.

„Значи, секое бебе има ист почеток… тоа е апсолутно прекрасно“

„Во меѓувреме во Америка.. „Знам дека штотуку се породи минатата недела, но дали ќе може да покриеш смена утре?“

„Колку повеќе учам за другите земји, толку повеќе ја мразам мојата држава“ – напиша уште еден Американец.

Официјалната веб-страница на Шкотска ја прикажува логиката зад обезбедувањето на секој нов родител со почетниот пакет за бебиња: „Во Шкотска, ние веруваме дека родителството е една од најважните работи во светот… Имајќи го тоа на ум, сакаме да се увериме дека Шкотска е најдоброто место на светот за растење. Затоа, во 2017 година, ја започнавме иницијативата Baby Box, која е дизајнирана да му овозможи на секое бебе во Шкотска еднаков почеток во животот“.

Па, ако ја имаме во Македонија оваа кјутија, што би имало во неа?

 • Angjele напиша:

  Kaj nas ni patronazna sestra ne doagja, kamoli da ti dadat nestho!!!
  p.s opshtina karposh ni paricen nadomestok ne dava

 • ZoKoKan напиша:

  Baby Box, е супер замисла. И треба да се предложи. За сите нови родители.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *