Погледнете зошто овој вработен во „Мекдоналдс“ демонстративно дава отказ на сред смена! Разгалена младина или лоши услови за работа?

Млад човек вработен во „Мекдоналдс“ ги шокирал своите колеги со тоа што си дал отказ од работа сред смена, откако бил замолен да ја исчисти мрсната опрема за готвење.

Виралниот инцидент снимен во ресторанот во Нов Зеланд го подели интернетот откако снимката беше објавена на „TikTok“.

 

Видеото од наглото излегување започнува со снимка од мијалник натрупан со мрсни предмети, откако на младиот работник му било кажано да ги засука ракавите и да почне да чисти.
„По ѓаволите, не, јас не го чистам тоа, не го чистам тоа“, вели тој. „Всушност, давам отказ!

Неговиот лут менаџер може да се слушне како му вика додека збунетите работници го молат да остане. Жена во шок од нејзиниот колега може да се види како мафта со рацете во огорченост.

„Не! Врати се овде!“, се слуша како менаџерот вреска.

 

Младиот работник стои на своето место и почнува да излегува.

Снимката стана вирална и собра повеќе од 1,4 милиони прегледи за 12 часа откако беше споделена.
„Тие навистина мислеа дека ќе го исчистам тоа“, напишал младиот човек на видеото, што предизвика поделени мислења кај гледачите.

„Работам во „Мекдоналдс“, знам како ти е“, коментира еден од гледачите.

 

Но, многумина немаа симпатии и не веруваа дека работата е толку лоша како што ја направи да изгледа тој,

„Ова се средува за 20 минути“, напиша еден гледач.

Друг додаде: „Децата не сакаат да работат, по ѓаволите, тие се толку мрзливи“.

Други рекоа дека со задоволство би ја завршиле работата без поплаки.

Мекдоналдс има 10.000 вработени во 170 ресторани низ Нов Зеланд.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

 • Sasho напиша:

  a sto da kaze toj tatkoto sto go donese deteto na kosarka? od rudnik , valkan , a ova kopile tesko mu bilo da gi izmie, epa sega tipicno americki, ke dade otkaz i ke odi da snima pornici…polesno mu e da kreva noze i prazni pistoli…baska moze i slaven ke stane
  degenericna generacija, so sekoja nova generacija, dnoto e se ponedostizno

 • Жарко Г. напиша:

  А, јас да ги запрашам, сите оние кои не го одобруваат начинот на кој момчето си даде отказ, дали некој од нив имал прилика да работи во МекДоналдс, Хангри Џек, КФЦ и слични ресторани за брза храна? Веројатно НЕ. Е, па кога ќе одринтаат само една недела во тие капиталистички мачилишта на младите луѓе, ќе им стане јасно зошто момчето си дава отказ. Дали МекДоналдс, кој патем на грбот на тинејџеритеправи милјарди, нема толку стредства во своите објекти да инсталира соодветни машини за миење садови!? Има но секоја цента им е драгоцена, а платата на тинејџерите им претставува ТРОШОК кој што би сакале да го сведат на минимум, само ако е тоа можно. а, би биле најсреќни доколку тинејџерите работаат ДОБРОВОЛНО и без плата…

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.