Полицец од Пенсилванија неволно ја однел љубовницата во ментална институција: Се соочува со обвинениа откако е снимен како насилно ја апси и ѝ вели дека „ќе ја направи луда“ кога ќе раскинат

Роналд Кит Дејвис (37) бил уапсен на 21 септември.

Тој е обвинет дека го злоупотребил своето овластување за насилно да ја уапси неговата љубовница Мишел Перфанов и да ја одведе во душевна болница во Вилијамстаун, Пенсилванија.

Перфанов во тоа време живеела во своето камперско комбе по четиримесечна романса, но врската на парот се распаднала. Наместо едноставно да раскине, Дејвис добил петиција да ја одведат неволно во ментална институција.

Скролајте најдолу за видео

На 21 август тој беше снимен од колега како ја апси откако ја брка.  Перфанов била пренесена во болница и била задржана неколку дена пред да биде пуштена.

Лекарите откриле дека таа не е ментално нестабилна и покрај тврдењата на полицаецот, и дека таа му се заканувала само со самоубиство за да привлече внимание.

Сега, Дејвис е тој кој се соочува со обвиненија, вклучително лажно затворање, давење, несовесно загрозување на друго лице и напад.

Во СМС пораките тој ѝ рекол: „Готова си. Оди си од мојата куќа веднаш“.

Таа му кажала дека ќе се фрли со автомобилот низ карпа, но подоцна ѝ рекла на полицијата дека не сакала да се самоубие, туку само го рекла тоа за да предизвика негова реакција.

 

Дејвис не бил на должност во моментот на апсењето. Тој прво отишол во станица за да ја добие дозвола за нејзина хоспитализација, а потоа им рекол на своите колеги дека ќе ги преземе работите во свои раце откако тие не можеле да ја најдат Перфанов.

Помогнат од „цивилен придружник“, тој потоа ја следел и се обидел да ја однесе до својот автомобил пред таа да почне да се бори. Видеото објавено од канцеларијата на Окружниот правобранител ја покажува нивната брутална расправија.

 

Тогаш таа им кажала на полицајците како нивната романса се распаднала. Таа му рекла на Дејвис дека сака да се пресели во нов град за да започне од почеток, што го налутило.

„Земено во контекст, текстовите ја открија нејзината фрустрација од полицаецот Дејвис и неговото контролирачко однесување (и нејзината желба да ја прекине врската), а не вистинската желба да се повреди себеси“, се вели во изјавата.

 

Кривичната пријава го обвинува Дејвис дека „свесно или намерно го попречувал дишењето или циркулацијата на крвта на друго лице со притискање на грлото или вратот“.

Во него се вели дека тој ја задржал „во околности што го изложувале наведеното друго лице на ризик од сериозни телесни повреди“ и притоа постапил во спротивност со член 2902(а)(1) од Кодексот за криминал на Пенсилванија, кој се однесува на „незаконско ограничување“.

Дејвис е обвинет за кривично дело давење, незаконско ограничување, лажно затворање, едноставен напад, несовесно загрозување на друго лице и службено угнетување.

Тој е притворен без кауција по судењето на 21 септември.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *