Поранешен „тантрички с*кс тренер“, Хавиер Милеи, кој користи медиум за да комуницира со своето мртво куче за политички совети е избран за претседатал на Аргентина

Хавиер Милеи, кој е споредуван со Трамп, го победи аргентинскиот министер за економија Серхио Маса во неделниот поларизиран претседателски круг.

Десничарскиот популист Милеи освои околу 56 отсто наспроти 44 отсто на неговиот ривал со 99,4 отсто преброени гласови.

Маса му честиташе на својот противник, десничарскиот економист познат како „ел Локо“ – или Лудиот – кој вети раздвижување на нацијата и ги поздрави честите споредби на него со Трамп.

 

Во говорот по неговата драматична победа, тој вети дека „реконструкцијата на Аргентина започнува денес“, истовремено додавајќи дека ќе го „исцеди мочуриштето“ во однос на запирање на влијанието на специјалните интереси и лобисти.

Милеи, кој често се облекува како неговиот суперхерој алтер-его „Генерал АнКап“, што е кратенка за анархо-капиталист, го направи своето име бесно осудувајќи ја „политичката каста“ на телевизиските програми.

 

Милеи дојде на власт на бранот гнев поради децениското економско лошо управување, ветувајќи дека ќе го отфрли пезосот за американскиот долар, ќе ја затвори централната банка и ќе ги намали трошоците. Тој вети „крај на падот на Аргентина“ и предупреди дека нема време за „постепеност… или полумерки“.

Неговото ветување за ненадејна, сериозна промена одекна кај Аргентинците уморни од годишната инфлација која се искачи над 140% и стапката на сиромаштија која достигна 40%. Тој ќе ја преземе власта на 10 декември.

По неговата изборна победа, Милеи, кој верува дека сиромашните луѓе ќе можат слободно да ги продаваат своите делови од телото, рече: „Ситуацијата во Аргентина е критична. Промените што ѝ требаат на нашата земја се драстични. Нема простор за постепеност, нема простор за млаки мерки“.

Четири од 10 Аргентинци живеат во сиромаштија и веројатно е остра девалвација на пезосот.

Тој претпочита да се нарекува себеси анархо-капиталист, што значи дека би сакал да искине колку што може повеќе владина интервенција и сето тоа да го остави на слободниот пазар.

„Ако треба да бирам меѓу државата и мафијата, би ја избрал мафијата“, рече тој еднаш. „Бидејќи мафијата има шифри, мафијата се прилагодува, мафијата не лаже. И пред сè, мафијата се натпреварува“.

 

 

Неговиот „план со моторна пила“ за намалување на надуената држава вклучува ослободување од аргентинските јавно здравствени и образовни системи, како и затворање на десет од 18 владини оддели.

Се чини дека неговата приватна личност одговара на јавната слика на непредвидлив ексцентрик.

Дома чува четири англиски мастифи од 90 кила. Сите именувани по познатите десничарски економисти – и секој клониран од петтото, сега веќе мртво куче по име Конан (по Варваринот).

 

Милеи студира телепатија во слободното време и има медиум да „комуницира“ со Конан, кој почина во 2017 година, барајќи од него совет за политички прашања.

Милеи не ги отфрли тврдењата. „Она што го правам во мојата куќа е моја работа“, изјави тој за шпански весник.

Не дека обично е толку таинствен.

 

Милеи, кој е самец и никогаш не се оженил, гордо вели дека порано бил инструктор за тантрички секс – бавен, медитативен облик на однос заснован на источните филозофии каде што крајната цел не е оргазам, туку уживање во процесот – и може да оди на цели три месеци без ејакулација.

Тој, исто така, отворено зборуваше дека има тројки.

  • Васе напиша:

    Ова е уште еден доказ дека со светот владеат луѓе од сенка! Им требаат вакви марионети, за да можат да ги контролираат. Или како дедо Бајден (се испокрши качувајќи се и синувајќи се од авионот) или глупиот Трамп (100.000 тајни документи си однесе дома кога му заврши мандатот, а ги сокри во едно од 123 ВЦ-а што ги има)…

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *