Посегнала по „плишаната играчка“, но таа почнала да мрда. Тасмански ѓавол извадил од памет цело семејство

Едно семејство го доживеало стравот на својот живот кога затекнало тасманиски ѓавол како трча низ нивната дневна соба. Дрското животно успеало да се вовлече во семејната куќа на Кирстен Линч во Сенди Беј, Хобарт околу 22 часот во средата.

Мајката рече дека го слушнала нејзиното кученце Златен ретривер како „чудно лае“ и кога истрчала долу за да ја земе она што верувала дека е играчка на нејзиното милениче, тасманискиот ѓавол „оживеал“ и истрчал од под каучот.

„Во една фаза, целото семејство стоеше на трпезариската маса додека сопругот се обидуваше да го избрка“, изјави таа.

На снимката може да се види како малото животинче се тркала под маси и столови додека сопругот на г-ѓа Линч се обидувал да го исфрли од куќата. Г-ѓа Линч честопати ја оставала вратата отворена ноќе за нејзиното куче да излезе надвор во тоалетот и се сомнева дека така заталканиот тасманискиот ѓавол влегол внатре.

„Беше многу слатко, но беше многу необично“, рече таа.

 

Не поминало долго и животното побегнало од задната врата. Загрозениот вид може да порасне долг до 78 сантиметри и тежина до 11 килограми и е најголемиот жив месојаден торбар во светот. Со неговите остри заби може да го одгриза и најмоќниот залак од кој било цицач. Тасманиските ѓаволи не се сметаат за закана за луѓето и обично се движат само ноќе.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *