Потресната причина зошто овој човек јаде само со маша

Џон Јуниор, 34-годишен Англичанец, има интензивен страв да ја допира храната директно со рацете, што го прави предизвик кога станува збор за јадење. За да се справи со овој страв, тој постојано носи 3 комплети метални маши, кои ги користи за сите оброци. „Едноставно не можам физички да ја допрам храната. Во мојата глава мислам дека ќе умрам. Јадам дури и супа маша“.

Овој страв произлегува од неговата борба со опсесивно-компулсивно нарушување (OCD), состојба на ментално здравје која се карактеризира со наметливи мисли и повторувачки дејства. Фобијата на Џуниор започнала по инцидентот со труење со храна, во 2013 година, предизвикан од јадење недоволно варено пилешко. Сега, кујнските „клешти“ му нудат утешен штит, обезбедувајќи го неговото чувство на безбедност за време на оброците.

„Знам дека тоа е смешно, но тоа се мои наметливи мисли. Сите треба да јадат за да преживеат, и само така можам да се справам со тоа“, објасни Џуниор.

Неговата фобија го изморува.

Фобијата на Џуниор порано била уште поекстремна, спречувајќи го да јаде што било освен колачиња. „Не се чувствував многу добро. Се тресев. Ми стана навика и рутина да јадам само бисквити и работи што е лесно да ги лапнеш со еден здив“.

Иако сега може да има правилни оброци, неговата состојба сè уште длабоко го погодува. „Тоа предизвикува вознемиреност и понекогаш имав напади на паника кога бев надвор. Не е убаво; тоа е како постојано да си под контрола“.

„Пореметувањето влијае на мојот секојдневен живот, тоа е исцрпувачки, повеќето денови. Посакувам да можам да јадам храна и да ја допирам храната како другите луѓе. Тоа ме прави да се чувствувам осамено и постојано ми предизвикува вознемиреност кога се обидувам да јадам. Се надевам дека ќе биде подобро. Се трудев, секогаш велам дека треба да се чувствувате удобно со непријатното за промена“.

Дури и малите дела на љубезност му помагаат низ тежок период.

Јадењето во јавност е особено тешко за Џуниор, бидејќи често добива негативни реакции од околината. „Луѓето се смеат и покажуваат кон мене кога јадам некаде надвор. Сфаќам, луѓето се љубопитни. Но, тоа е болно“, призна тој.

Поради тоа, тој нагласи дека и најмалиот гест на емпатија може да му даде сила и мотивација потребни за да го помине времето за оброци. „Еднаш кога бев во ресторан, имав маша покрај ножот и вилушката на масата. Келнерот погледна и ми се насмевна. Само реков: ‘Имам фобија, другар’, а тој само рече: ‘Во ред е’ и ми даде уште една насмевка. На кратко заборавив на кикотењето од другите маси. Убаво беше што некој едноставно го прифати тоа“.

Тој се обидува да ја подигне свеста и да ги инспирира другите да зборуваат.

И покрај сите критики што ги привлекува неговото компулсивно однесување, Џуниор останува непопустлив во споделувањето на неговите секојдневни борби на социјалните мрежи. На неговиот роденден, тој се појави на Инстаграм за да објасни точно зошто.

„Целта да ме објавите како ја јадам оваа роденденска торта со моите метални клешти е за свесност. Свеста им помага на луѓето донекаде да разберат нешто. Никогаш не можете целосно да разберете ако не поминете низ тоа. Мораме да се обидеме да им помогнеме на луѓето да разберат преку споделување на нашите искуства. Секогаш им помага на луѓето да се чувствуваат помалку осамени и да не страдаат во тишина со тоа како се чувствуваат“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *