Потсетете се на Хејли Осмент, детето- талент кој имаше огромна причина да се тргне од Холивуд и да се врати кога тој ќе биде подготвен да се справи со славата

Тој беше меѓу најпопуларните деца од 90-тите и раните 2000-ти. Тој ги натера сите да си ги гризат ноктите во „Шестото сетило“ и оттогаш му се предвидуваше загарантирана кариера. Меѓутоа, како што растеше, како што се случува со многу деца-ѕвезди, Хејли Џоел Осмент сè помалку се појавуваше на екранот. Работата е што ова не беше производ на индустријата, туку негова сопствена одлука.

Неговото случајно доаѓање во шоубизот, влијанието на неговото семејство и важноста да се остане фокусиран се некои од работите за кои сакаме да ви раскажеме денес.

 

1. Градење на актерската кариера

 

Важен е контекстот. Да се ​​​​биде роден во уметничко место како Лос Анџелес, мелем за оние кои сонуваат да бидат на големото платно, веќе ја отвора можноста да ве забележи некој кастинг директор. Приказната на Хејли Осмент започнува кога на 4-годишна возраст, додека бил во продавница, некој видел дека детето може да изгледа добро пред камера.

Неговото ангелско лице го привлекло вниманието на луѓето и тој направи значаен чекор на првата аудиција кога бил замолен да го опише највпечатливото нешто што некогаш го видел. Неговиот одговор бил филмски екран на „IMAX“ и на тој начин ја добил  својата прва улога во реклама за „Pizza Hut“.

 

Рекламата беше почетокот на неговата кариера. Истата година тој имаше водечка улога во ситкомот „Thunder Alley“, кој се емитуваше од март 1994 до јули 1995 година, а заврши поради нискиот рејтинг откако требаше да се емитува во среда навечер.

Крајот на серијата не можеше да го засени талентот на младиот актер; тој веќе доби улога во „Форест Гамп“ како син на Том Хенкс. Режисерот на филмот, Роберт Земекис, го избрал Хејли за улогата откако го видел во рекламата за „Pizza Hut“, а за неговата изведба ја добил наградата за млад уметник за најдобра изведба на актер помлад од 10 години во филм.

 

Во текот на 90-тите тој беше сензација. Редовно се појавуваше во серии и филмови. Но, неговиот вистински пробив беше филмот „Шестото сетило“. Сценаристот и режисерот на филмот првично биле загрижени за тоа дека Осмент бил и премногу сладок за неговата улога.

Хејли Осмент, сè уште 11-годишно момче, добил одлични критики и признанија за оваа изведба, вклучувајќи ја и номинацијата за најдобра споредна машка улога на Оскарите.

 

Родителите на актерот, далеку од тоа што не го притискале да стане светска ѕвезда, сфатиле дека тој е сè уште дете и му ја всадиле идејата дека ако еден ден глумата престане да биде забавна, може да ја напушти без проблеми. Меѓутоа, дотогаш Хејли сакал да продолжи да глуми и остана во центарот на вниманието уште неколку години.

Тој синхронизираше во видео игрите и анимирани серии и глумеше во филмови како што се „Pay It Forward“, „AI“и „Secondhand Lions“, каде што се појави заедно со Мајкл Кејн и Роберт Дувал. Но, актерот порасна и во 2006 година требаше да одлучи дали сака да остане во Холивуд или неговиот живот ќе добие поинаков правец.

 

2. Одлуката да се оддалечи од Холивуд

„Која беше движечката сила зад вашата одлука?“ тој беше прашан во интервју во 2014 година. „Отсекогаш бил факултетот. Мајка ми е учителка, па останувањето во училиште не смееше да се преговара, плус сакав и јас да одам на училиште“, одговорил Хејли со насмевка на лицето.

 

„Студирав експериментален театар на „NYU“, и тоа беше нешто што го сакав бидејќи имав 18 години, и мислам дека има само еден пат кога можеш да одиш на колеџ“, продолжи тој, и од она што го вели, одлуката има смисла. Тој сакал да научи работи што не ги научил на филмските сетови, каде што го поминал практично целото детство и тинејџерските години.

Од 2006 до 2011 година, тој се појави само во еден филм, „Домот на великаните“. „Нема премногу на мојата биографија од тоа време, но тоа е најголемата инвестиција што ја направив во актерството до сега“, рекол актерот во друго интервју , заклучувајќи: „Работев на мојот занает, но не на јавен начин“.

 

3. Секогаш подготвен на предизвик

На колеџ, тој открил нов сет на вештини: играње зли ликови. Хејли бил навикнат да биде „доброто момче“, па мислел дека би било забавно да преземе нова, предизвикувачка улога и да глуми негативци. По дипломирањето, тој планирал да се врати во Холивуд, па понудите за појавување во филмови и серии дошле драматично.

Секако, неговиот процес на повторно вметнување во индустријата беше успешен. Од 2014 година наваму, тој се појавува во „Секс Ед“, „Придружба и Тед Банди“ (заедно со Зак Ефрон и Лили Колинс). Нему му беше доделена улога и во серии како „Момците“ , продуцирана од „Амазон Прајм“ и „Методот на Комински“ , претставена од Нетфликс.

И покрај тоа што беше многу успешен на многу млада возраст, Хејли Џоел Осмент остана фокусиран и размислуваше за секој чекор што го направи. Беше во центарот на светската сцена, но и надвор, но секогаш избираше каде сака да биде.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *