Потврдено: Нашиот Александар Волкановски ќе биде главна ѕвезда на 8-ми јули во Лас Вегас на турнирот International Fight Week

Македонецот Александар Волкановски ќе се врати во октагонот во јули. Волкановски се обидува да се врати откако претрпе пораз претходно оваа година од Ислам Махачев, при што Македонецот не успеа во неговиот обид да стане светски шампион во две тежини.

Поранешниот играч на рагби лигата сè уште има високи амбиции еден ден да ја освои круната во лесна категорија, но засега мора да се погрижи за работите затоа што и мексиканската ѕвезда Родригез сака да го земе појасот.

Претседателот на УФЦ, Дејна Вајт, во средата потврди дека Волкановски ќе се соочи со својот противник на 8 јули, а тоа ќе биде главната борба на Меѓународната недела на борбите во Лас Вегас.

Австралиецот Роберт Витакер, исто така, ќе се појави на главната листа, кога поранешниот шампион во средна категорија ќе се соочи со Јужноафриканецот Дрикус ду Плесис во октагонот. Се очекува победникот да се соочи со Израел Адесанја.

 

Доколку Волкановски го отфрли предизвикот на Родригез, на маса има многу опции за 34-годишниот победник.

Алџамен Стерлинг ја изрази својата желба да се соочи со Македонецот доколку тој го одбрани појасот против Шон О’Мали, додека поранешниот шампион Хенри Сеџудо сè уште е желен да се соочи со Волкановски и покрај поразот на УФЦ 288.

 • Жарко Г. напиша:

  „Нашиот Александар Волкановски“ !!!???
  А, од каде тоа ВАШИОТ Александар Волкановски !!!???
  Човекот се бори под Австралиското знаме на секоја негова борба со гордост си го вее истото.
  Кога сте го виделе да вее Македонско или северџанско знаме или да даде никој коментар на Македонски јазик?
  Ама…ако е бал, па нека е МАСКЕНБАЛ..Мотика и..се е можно.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.