Поучна лекција од тато: Зошто децата на Метју Меконахи мораат да ги заработат своите играчки и покрај богатството на нивниот татко?

Многу познати личности и покрај нивните приходи и слава, се обидуваат да ги воспитуваат своите деца како обични луѓе. Тие ги кријат своите деца од вниманието на јавноста. Некои од нив не им дозволуваат на нивните деца да ги користат богатствата што ги заработиле нивните родители затоа што мислат дека треба да ги постигнат овие работи сами. Примери за такви родители се Даниел Крег и Рејчел Вајс и Џорџ и Амал Клуни. На оваа листа се и Метју Меконахи и неговата сопруга Камила Алвес. Актерот ги научил децата на дисциплина уште од најрана возраст. А еве зошто.

 

1. „Не ги осудувам моите родители“

 

Кога новинарите го прашуваат Меконахи за неговите родителски тактики, тој често влегува во сеќавањата на сопственото детство. Меконахи и неговите браќа растеле во постојана тензија. Нивните родители неколку пати се венчале и се разведувале, што секако влијаело на нивните деца. Како што се сеќава Метју, тој живеел во постојан страв. Тоа бил родителскиот пристап на неговите мајка и татко.

Кога станал татко, решил да го направи обратното. Заедно со Камила Алвеш, тие изградиле многу поинаков однос со нивните деца, каде главен услов е довербата и можноста да разговараат. Меконахи се труди да не го прави истото како неговите родители.

 

 

Сепак, актерот не ги осудува своите родители. Тие ги воспитувале децата онака како што знаеле. И ги научиле на многу вредни работи. На пример, тие ја ценеле слободата на нивниот син.

Кога Метју не сакал да оди на правен факултет и решил наместо тоа да се занимава со глума, татко му го поддржал. Освен тоа, тој секогаш чувствувал дека татко му му го чува грбот. Што и да се случи, тој би го поддржан.

„Не ги осудувам моите родители или како тие го направиле тоа. Се обидувам да ги всадам истите вредности кои моите родители се обидоа да ги всадат кај нас. Се обидувам да го направам тоа на различни начини“, вели ѕвездата. Тој се обидува да се подобри од грешките на неговите родители и само ги копира нивните најдобри тактики.

 

2. „Гледам многу од себе во нив!“

Начинот на кој Метју ги воспитува своите 2 сина и ќерка е со одржување рамнотежа помеѓу строгоста и слободата. Актерот гледа дека другите богати луѓе им дозволуваат на своите деца премногу. Тој смета дека е многу поважно да се каже „не“ на децата. Да се ​​биде роден во познато семејство е голем предизвик, а децата треба да бидат подготвени за таков живот, не да ја наведнуваат главата. „Да, ние всушност живееме во убава куќа. Татко ми работи навистина напорно за да биде што е можно подобар во својата работа“.

 

Во семејството има строга дисциплина. Многу внимаваат да ги почитуваат постарите. Помладите деца не можат да им се обраќаат на постарите со нивните имиња. Актерот вели дека се навикнати на зборовите „г-дин“ и „Госпоѓа“.

Исто така, без разлика во кое време родителите го завршуваат работниот ден, децата не вечераат додека не се вратат дома. Освен тоа, уште од мали нозе знаат како е да се работи. Камила вели дека каде и да е семејството, на одмор или дома, децата секогаш мора да се чистат по себе и да го шетаат кучето. Ако сакаат нова играчка, треба да ја заработат.

Меконахи вели дека е фер родител. Тој не се согласува дека сите деца треба да бидат подеднакво третирани. Не, тие треба да го добијат тоа што го заслужуваат. Треба да знаат дека секоја постапка има последица. Но, Меконахи не сака да ги плаши своите деца. Најлошото нешто што може да го направи е да ги игнорира своите деца некое време.

Начинот на кој детето се однесува е резултат на тоа како е воспитано.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *