Прашање кое ги мачи и најголемите умови: Има ли живот после овој живот?

Сите сме размислувале што ќе се случи откако ќе умреме. Каде оди нашата душа? Има ли живот после смртта? Овие прашања го мачат нашиот ум илјадници години. Во денешно време, се повеќе луѓе веруваат дека по смртта нашата душа продолжува да постои. Ваквите верувања произлегуваат не само од религијата, туку и од личните искуства на луѓето кои тврдат дека доживеале патување надвор од телото.

Патување надвор од телото

Патување надвор од телото или астрална проекција е состојба во која лицето се чувствува одвоено од своето тело и може слободно да се движи околу него или дури и да го остави некое време. Оваа состојба може да се појави и при смрт и за време на животот. Некои луѓе кои биле блиску до смртта тврдат дека виделе „живот после животот“ за време на нивните патувања надвор од телото. Тие опишуваат светлосни тунели, треперење на светлината, средба со нивните најблиски кои починале порано.

 

Американскиот писател и истражувач од областа на парапсихологијата Роберт Монро беше познат по својата работа на полето на патување надвор од телото.

Монро тврдеше дека со помош на специјални техники, како што се длабока релаксација и медитација, човекот може да се пренесе во други димензии на свеста и да патува надвор од телото. Своето прво искуство на такво патување го опиша во својата книга „Патувања надвор од телото“, во која зборува за тоа како одеднаш се нашол надвор од своето тело и патувал на различни места и димензии.

Монро спроведе многу експерименти со патување надвор од телото и тврдеше дека тие можат да им помогнат на луѓето да ја разберат суштината на животот и да го достигнат својот потенцијал. Тој го создаде Институтот Монро, кој беше специјализиран за истражување во областа на патувања надвор од телото и спроведе семинари и обуки за оние кои сакаат да ја совладаат оваа практика.

Наука и живот после смртта

Науката сè уште не може да даде точен одговор на прашањето за животот после смртта. Но, има многу истражувања кои потврдуваат дека астралната проекција постои. На пример, научниците од Универзитетот во Вирџинија спроведоа експеримент во кој забележаа промени во мозокот кај луѓе кои ги опишаа нивните астрални проекции. Ова докажува дека таквата состојба не е фантазија или илузија.

Како заклучок, можеме да кажеме дека животот после овој живот останува мистерија за науката и човештвото како целина. Но, многу лични истражувања и сведоштва од луѓе кои го искусиле тоа сугерираат дека е можно по нашата смрт нашата душа да продолжи да постои во друга димензија. Некои луѓе го виделе рајот и се сретнале со своите починати сакани, додека други тврдат дека влегле во мрачен свет каде што има зло.

Без разлика дали верувате во живот после смртта или не, важно е да запомните дека секој човек има свој уникатен живот за да живее најдобро што може. Нашето постоење на Земјата може да биде непредвидливо и кратко, па затоа се исплати да го цениме секој момент и да живееме во потполност. Никој не знае што се случува по нашата смрт, но во секој случај, мора да живееме така што нашиот живот вреди да се памети.

 • Efto напиша:

  Naukata nemoze da dade tocen odgovor zoshto go otfrla postoenjeto na Boga ushte vo start, a zivotot posle “smrta” prodolzuva spored pravilata na Boga. Taka da samobendisanite naucnici se najgolemite manipulatori i ne znaat shto zboruvaat.

 • Гејџ напиша:

  Нема, 100%. Чисти глупости! Зашто би имало живот после смртта?! Затоа што не ни се умира?! А кои сме ние толку битни за да не не снема?! Како и сите други животни на планетава, кога ќе умреме е крај, не постоиме. „Електрониката“ на нашиот мозок, која по игра на случајност не направила свесни, ќе згасне и крај. Се друго е илузија и пуста желба и страв да не се умре. Прифатете ја реалноста и полесно ќе ви биде!

  • Efto напиша:

   Za da znaesh deka se gluposti, treba pravo da gi ispitash site strani, da vidish shto drugite gledaat, a ti ne gledash. Narodno kazano, da gi gledash rabotite od drug agol. Togash donesi odluka bazirana na tvoeto mislenje. Ova shto ti go nudish e cista “my way” frustracija.

 • Maaaas напиша:

  Ovoj zivot ni e prolazen bate гејџ ispit za ponatamosniot ama takvi kao yebe veruvaat vo marsovci i tie sto se plasat od smrta kako i ti
  Ne treba da se plasime od smrta nie sme gosti na ovoj svet pozdrav

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.