„Правев јога на лице две недели и сега гледам зошто вреди. Резултатите се и повеќе од видливи“

Како што старееме, нашето лице го губи првобитниот профил и можеби ќе почнете да забележувате појава на брчки. Некои луѓе се чувствуваат удобно со овие промени поврзани со возраста, додека други би сакале да го запрат текот на времето и да го вратат своето лице во поранешната форма. Покрај радикалните хируршки методи, постојат и некои можни решенија кои се поблаги во споредба. Меѓу нив е и јогата за лице, која вклучува низа различни вежби наменети за зајакнување на мускулите.

Здраво, јас сум Марија и решив да испробам некои од овие техники на јога, за да дознаам колку точно се ефективни.

Малку за јогата за лице

Повеќето инструктори истакнуваат дека овие вежби сами по себе нема да ги поправат сите промени. Потребни се и правилна рутина, здрава исхрана и активен животен стил. Сепак, малите студии спроведени на ова поле покажаа дека жените кои редовно практикувале јога на лицето, после неколку месеци забележале позитивни промени во својот изглед и биле задоволни од резултатите.

Како и многу други дами, јас сум малку засрамена од моето заоблено, овално лице и линиите за смеење. Затоа, решив да видам дали сет на специјални вежби би можеле да ми помогнат во борбата против овие промени поврзани со возраста.

Вежба 1

Оваа техника требаше да ми помогне да се ослободам од ќесите под очите и од брчките околу очите. Раширете ги показалецот и средниот прст во форма „V“. Потоа лесно притиснете ги средните прсти на пределот веднаш над мостот на носот, додека показалците ги притискате на аглите на очите на надворешната страна на веѓите.

 

Откако ќе ја заземете оваа позиција, погледнете нагоре, притоа затегнувајќи ги долните очни капаци. Држејќи ја оваа положба почнете да трепкате, затегнувајќи ги мускулите околу очите. По неколку трепкања, опуштете ги очните капаци. Повторете ја вежбата уште неколку пати.

Потоа, затворете ги очите и продолжете да трепкате додека ја држите оваа позиција. Откако ќе го повторите овој чекор неколку пати, опуштете се и земете длабок здив. Оваа вежба беше прилично лесна, но честото трепкање ме болеше.

 

Вежба 2

Оваа вежба помага да се намалат линиите на смеење, да се затегнат образите и подобро да се дефинира линијата на брадата. Притиснете ги усните цврсто на забите, така што лесно ќе ги гризете. Потоа отворете ја устата во форма „О“.

 

После тоа, истегнете ги усните во насмевка. Ова ми требаше малку труд. Повторете ги овие две позиции неколку пати, наизменично помеѓу обликот „О“ и насмевката.

 

Потоа, ставете го показалецот на брадата и, малку притискајќи го надолу, почнете да ја отворате и затворате устата. Овој потег ме потсети на рибите од популарната детска играчка, која требаше да ја фатите со магнет прикачен на стапче за риболов.

 

Држете ја оваа положба, полека навалете ја главата наназад додека не погледнете право нагоре кон таванот. Држете и вратете се на почетната позиција, повторувајќи го потегот уште неколку пати.

Немав посебни потешкотии со оваа вежба, но моите дома не можеа да престанат да се смеат на моите изрази. Така, во иднина решив да вежбам јога на лице далеку од љубопитните погледи, особено од детските.

 

Вежба 3

Следната вежба требаше делумно да ги измазни брчките на челото и да ја зголеми циркулацијата на крвта во таа област. Ова е веројатно најлесната и најпријатната вежба. Лесно притиснете ги врвовите на двете раце кон центарот на челото.

Користете нежни потези за полека масирајте го челото подалеку од центарот и кон слепоочниците. Ако наборите на кожата се собираат под вашите прсти, обидете се да користите помал притисок.

 

Вежба 4

Оваа вежба е дизајнирана да ги намали вреќичките и брчките под очите, како и да ги зајакне мускулите на долниот дел од лицето. Притиснете ги показалците кон носот околу средината, токму на почетокот на коската.

Повлечете ја долната вилица надолу, затегнувајќи ги образите. Подигнете ги очите, така што гледате нагоре кон таванот и почнете често да трепкате. Потоа, опуштете го лицето неколку секунди и повторете. Не чувствував дека самите движења предизвикуваат непријатност, но моите очи навистина брзо се уморија.

 

Вежба 5

Користете ја оваа вежба за зајакнување на мускулите на вратот и брадата. Малку навалете ја главата наназад и истегнете го вратот. Ставете ги прстите под брадата и нежно масирајте го вратот со движење надолу.

Потоа, притиснете ги прстите веднаш над клучната коска и истегнете го вратот колку што е можно, затегнувајќи ги мускулите и кревајќи ја брадата. Држете ја оваа позиција неколку секунди. Треба да ја повторите оваа вежба неколку пати, но по вториот обид забележав страшна болка во задниот дел од мојата глава. Непотребно е да се каже дека не продолжив со оваа вежба.

 

Вежба 6

Следните неколку потези бараа малку повеќе напор од мене. Веројатно, затоа што тие вклучија неколку мускулни групи одеднаш. Почнав со веѓите. Со помош на три прста (показалец, среден и домал) кренете ги веѓите, истегнувајќи ги очите колку што можете пошироко отворени.

После тоа, насмевнете се, додека истовремено се обидувате да ги спуштите веѓите. Држете ја оваа позиција неколку секунди, а потоа затворете ги очните капаци и превртете ги очите назад. Треба да ја држите оваа позиција 20 секунди. По три оди, јаболкниците ме болат. Многу.

 

Вежба 7

Следната вежба би требало да ги зајакне вашите мускули на образите. За оваа, обидете се да се насмеете, притоа цврсто затворајќи ги усните, без воопшто да ги покажувате забите. Свиткајте ги усните нагоре, како да правите лице од патка. Потоа, подигнете ги аглите на устата.

 

Потоа, притиснете ги показалците до рабовите на устата и постепено кревајте ги кон јаготките и слепоочниците. Тука морав да ја почувствувам напнатоста во мускулите на образите. Треба да ги „закотвите“ прстите на врвот на образите и да ја задржите положбата 20 секунди. По 3 повторувања ме болеа и образите и усните.

 

Вежба 8

За оваа вежба, прво отворете ја устата во форма „О“, целосно покривајќи ги забите со горната усна.

Потоа, обидете се да се насмеете, без да ги тргате усните од забите. Поставете ги прстите над образите, во близина на долните очни капаци и потоа прво опуштајте ги мускулите на образите, а потоа повторно затегнете ги. Доколку е потребно, прилагодете го отпорот на прстите.

Треба да ја повторите оваа вежба 10 пати, а потоа да ги затегнете мускулите уште еднаш, држејќи ја позицијата 20 секунди. Иако можеби ќе успеаев да издржам до крајот на првиот дел од оваа вежба, последниот дел беше целосен неуспех. Моите мускули на образите ослабуваа по околу 10 секунди.

 

Вежба 9

Оваа вежба е наменета за зајакнување на мускулите околу областа на слепоочницата. Овој беше оној дел со кој имав најмногу проблеми. Ставете ги прстите на слепоочниците и стискајте ги забите, кревајќи ја брадата. Потоа, треба да ги повлечете ушите наназад, цело време цврсто да ги стегате забите.

 

Вежба 10

Последните две вежби треба да ја подобрат циркулацијата на крвта. Тие, исто така, им помагаат на некои луѓе да се опуштат и побрзо да заспијат.

Ставете го показалецот на челото, помеѓу веѓите. Притискајќи нежно, направете неколку кружни движења во насока на стрелките на часовникот, а потоа повторете во спротивна насока.

 

Вежба 11

За да помогнете во релаксација на мускулите на лицето, користете три прста за нежно да ги штипнете брадата, образите, јаготките и ушите по линијата на профилот. Оваа сензација беше доста пријатна, но моите образи не станаа помалку болни.

 

Заклучок

На почетокот, јогата за лице немаше видливо влијание врз мојот изглед. Забележав само дека образите и јаготките ми горат и ме болат неколку часа по секоја сесија, па понекогаш избегнував да се смеам или да користам други изрази на лицето.

 

Меѓутоа, по неколку недели, моето лице навистина се осветли и мојот профил стана подефиниран. Но, како што дознав, некои луѓе треба да бидат претпазливи. Вежбањето на овие мускули може да предизвика брчките да станат подлабоки. На крајот на краиштата, повеќето од нив се појавуваат токму затоа што често го менуваме изразот кога се смешкаме и се намуртуваме.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *