Пред 31 година, Кијану Ривс и Винона Рајдер се венчаа и тие сѐ уште се сметаат дека се во брак

Киану Ривс и Винона Рајдер се пријатели повеќе од три децении. Тие глумеа заедно во четири филма, а секое нивно појавување на екранот искри со таква хемија што обожавателите често се прашуваат зошто не се заедно. Уште повеќе, во 1992 година, парот дури имаше и венчавка и сè уште се сметаат себеси во брак еден со друг.

 

 

Свадбата на Кијану и Винона, се разбира, не била класична церемонија со сите нивни пријатели и семејството. Наместо тоа, таа била со огромна филмска екипа; ова бил дел од сцената за филмот „Дракула“ од 1992 година. Освен што, за разлика од безброј други филмски свадби, оваа била направена по сите правила, па дури и со вистински свештеник. Било толку вистински што 30 години подоцна парот сосема искрено сè уште се смета себеси за маж и жена.

„Се колнам во Бога, мислам дека сме венчани во реалниот живот“.

 

Секако, сето ова беше идеја на режисерот на филмот Френсис Форд Копола. Тој сакал максимален реализам од сцената и одлучил дека снимањето во вистинска црква ќе го постигне токму тоа. Според него, свадбената церемонија според сите традиции е нешто убаво.

Дури кога завршило снимањето, сите одеднаш сфатиле дека нешто многу важно штотуку се случило.

„Ова е прилично автентично и мислам дека е многу убаво. Така, во извесна смисла, кога сите завршивме, сфативме дека Кијану и Винона навистина се венчаа како резултат на оваа сцена и оваа церемонија“.

 

Врската на Киану и Винона е навистина слична на онаа на брачната двојка. Тие зборуваат еден за друг со вистинска топлина и нежност и признаваат дека едноставно се обожаваат еден со друг.

И покрај тоа што парот никогаш официјално не се забавувал и Кијану и Винона споделија дека биле вљубени еден во друг. Подоцна, тие чувства прераснале во силно пријателство, што и помогнало на Винона да го издржи целиот притисок за време на снимањето на „Дракула“. Еден ден, актерката пронашла неколку дневници што ги водела во тоа време и наишла на следниот запис: „Ах, вознемиреност, вознемиреност, вознемиреност, фала му на Бога за Киану. Фала му на Бога, ќе одам да се видам со Киану“.

 

Двојката сака да работи еден со друг, бидејќи досега се појавија заедно во четири филма. По завршувањето на снимањето на нивниот последен филм, „Destination Wedding“, Винона рече дека нема ништо особено добро во работата со Киану бидејќи апсолутно сè е одлично. И самиот Кијану е убеден дека нивната хемија на екранот е природен резултат на нивната целосна доверба.

И Винона и Кијану моментално се во среќни врски. Кијану е во врска со Александра Грант, познат уметник, а Винона е со модниот дизајнер Скот Мекинлеј Хан. Но, тие секогаш одвојуваат време еден за друг и слободно може да се каже дека со сопствен пример докажале дека пријателството меѓу маж и жена навистина постои, дури и по децении меѓусебно познавање.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.