Предвидувањата на Нострадамус за 2023 година вклучуваат канибализам, поради високите цени на храната, „голема војна“ и катастрофа на Марс

Францускиот пророк напишал серија предвидувања за иднината уште во 16 век, а некои веруваат дека досега точно предвидел неколку од најголемите настани во историјата

2023 година е предвидена да биде полна со војни, природни катастрофи, па дури и канибализам – односно ако им се верува на предвидувањата на познатиот пророк кој живеел пред повеќе од 450 години.

 

Францускиот астролог Мишел де Нострадам, инаку познат како Нострадамус, направил серија вознемирувачки пророштва за иднината во својата книга Les Propheties уште во 1555 година. Додека многумина се разбирливо скептични кога станува збор за точноста на предвидувањата, се вели дека пророкот погодил за неколку од најголемите настани во поновата историја со векови пред да се случат.

Некои веруваат дека Нострадамус правилно го предвидел доаѓањето на Хитлер на власт, атентатот на Џон Ф Кенеди и терористичките напади на 11 септември. А, според астрологот, 2023 година нема да биде особено ветувачка година со серија застрашувачки настани кои наводно се предвидуваат во наредните месеци.

Високите цени на храната ќе доведат до канибализам

Иако многумина од нас имаа тешка година среде кризата со трошоците за живот, сите можеме да се согласиме дека работите не станаа толку лоши што размислуваме да се јадеме еден со друг – но ова може да се промени следната година ако му се верува на Нострадамус. Предвидувајќи дека поскапувањето на храната може да доведе до канибализам, пророкот напишал: „Толку висока цена на пченицата, човекот ќе биде испровоциран да го јаде неговиот ближен во очај“.

„Голема војна“ која трае неколку месеци

Друго од најпознатите предвидувања на Нострадамус за 2023 година е огромна војна, која некои веќе ја споредија со сегашниот тековен конфликт меѓу Русија и Украина. Реч во книгата на астрологот предвидува за следната година: „Седум месеци голема војна, луѓе мртви преку злото“.

Мистериозна катастрофа на Марс

Пророкот предвиде дека обидите на луѓе како што е Илон Маск да го колонизираат нашиот сосед Марс може да бидат спречени следната година со мистериозна катастрофа на црвената планета. Нострадамус напишал за „небесен оган кога ќе се изгаснат светлата на Марс“.

Земји погодени од суши и поплави

Едно предвидување кое можеби изгледа најмалку неверојатно со оглед на моменталната состојба на животната средина поради климатските промени, Нострадамус мислел дека во 2023 година ќе има повеќе екстремни временски настани кои би можеле да имаат огромно влијание. Тој напишал: „Сува земја ќе се исуши и ќе има големи поплави кога ќе се види виножитото“.

Граѓанските немири водат до „страшни ужаси“

Пророкот навестил дека може да се појават општествени бунтови во годината што претстои, бидејќи напиша за „трубите што се тресат од голем раздор“ и „прекинат договор“. Нострадамус исто така напиша: „Порано или подоцна ќе видите направени големи промени – страшни ужаси и одмазди“.

 • Ljube напиша:

  Strav, strav, strav….samo strav….najdobrata hrana na globalistite: Negativna energija! Jadete se megu sebe! Denes e 2022, a utre 23, lugeto se inteligentni i ke preovladej razumot, normalnosta. A globalistite pagaat kako kula od karti!

 • Некој/ некоја напиша:

  Јас се сеќавам дека за 2021 и 2022 исто така имало некои пророштва, како на пример: ,,Астероид ќе ја удри земјата, некој си научник ќе направи мутирани чудовишта итн.” Па затоа сега малку е веројатно ова што го викаат, ама ќе видиме

 • Goran напиша:

  Sponzor si e sponzor, mora da se ispostue sekoja godina. lol

 • aneta напиша:

  istite raboti sekoja godina…

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *