„Престанете да вежбате!“ Тренер ги споделува своите 4 совети за брз метаболизам и слабеење, а некои од нив ќе ве изненадат!

Тренер за слабеење ги истакна четирите работи што луѓето треба да ги направат за брзо губење на тежината и задржување на истата, велејќи дека клучот е да се намали стресот во телото.

Џеред Мекдоналд (36) од Ајдахо е основач на „The Metabolism Reboot“, компанија која им помага на клиентите – особено на жените од 45 и постари – да го ресетираат својот метаболизам и да ги обноват нивните навики во исхраната за да промовираат одржливо губење на тежината.

 

 

Тој неодамна стана вирален на „TikTok“ откако сподели зошто им кажува на луѓето да престанат да вежбаат и да се фокусираат на своето здравје, а не на губење на тежината, доколку сакаат да ослабат килограми.
„Треба да сфатите дека стресот е проблемот. Стресот предизвикува вашето тело да складира маснотии токму во вашата средина“, објасни тој. „Сега вообичаениот пристап за губење на тежината е да јадете помалку и да вежбате повеќе, што всушност потоа повеќе го стресува телото“.
Имајќи го тоа на ум, првиот совет на Мекдоналд е „да престанете да се фокусирате на губење на тежината“.

Тој знае дека советот „звучи лудо“, но тој верува дека луѓето кои бараат трајно губење на тежината треба „всушност да се фокусираат на тоа да бидат здрави“.
Неговата програма се залага за јадење храна која помага во зајакнување на метаболизмот наместо броење калории.

Вториот совет од Мекдоналдс е да „јадете вистинска храна“.

„Лажна храна, шејкови, однапред спакувани оброци, ништо од тоа всушност нема да го реши вашиот проблем долгорочно“, инсистираше тој. „Поголемиот дел од времето тие всушност предизвикуваат поголем стрес“.

Тој истакна дека диеталната храна не ги учи луѓето како да го променат својот начин на размислување и да го надминат стресот во исхраната или други штетни обрасци.

Третата препорака на Мекдоналдс е „престанете да вежбате за слабеење“.
„Добивам многу притисок кога им го кажувам ова на луѓето“, рече тој. „Не велам дека вежбањето е лошо затоа што не е“.

„Можеби се чувствувате подобро, можеби ќе ви се допадне, можеби ќе станете посилни, можеби ќе имате ментално ослободување и сето тоа се добри работи“, рече тој. „Но, салото на стомакот ќе се залепи“.

Интензивното вежбање без соодветно закрепнување може да доведе до покачени нивоа на кортизол и низок тестостерон, според „Healthline“. Овие хормонални промени се поврзани со зголемување на телесната тежина и вишок сало на стомакот.

 

„Значи, вашиот фокус број еден не треба да биде на вежбање за да изгубите тежина“, нагласи тој. „Треба да се однесува на исхраната и здравото. Тоа е клучот.

Четвртиот и последен совет од Мекдоналдс е да „пиете вода“.

„Знам дека го слушаме тоа многу, но причината зошто е тоа што еден од првите чекори во метаболизирањето на масните клетки се нарекува хидролиза“, рече тој. „Значи, потребна ви е вода за да согорите маснотии, а повеќето од нас се хронично дехидрирани“.
Тој додаде дека понекогаш само пиење вода не е доволна и дека луѓето треба „да се надополнуваат и со електролити и минерали“.

„Кога ќе почнете да ги правите овие четири работи, ќе почнете да гледате како се случуваат резултатите“, инсистираше тој. „Можете брзо да изгубите тежина. Можете да изгубите тежина трајно. И, повторно, вие всушност можете да го направите одржливо“.

Видеото на Мекдоналдс е прегледано повеќе од 1,7 милиони пати откако беше објавено во декември и доби стотици коментари.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.