Претседателот на Мексико објави фотографија од митскиот шумски елф на Маите

Мексиканскиот претседател објави фотографија на социјалните мрежи за која вели дека е од митски дрвен елф од фолклорот на Маите.

 

„Сè е мистично“, напиша на Твитер мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор, придружен со две фотографии, вклучително и една за која претседателот рече дека прикажува „алукс“.

 

Според традиционалното верување на Маите, „алуките“ се мали, немирни суштества кои живеат во шуми и полиња и имаат тенденција да играат трикови со луѓето, како што се криење работи. Некои луѓе оставаат мали понуди за да ги утешат.

Објавата на Обрадор доби околу 5 милиони прегледи. Една фотографија покажува предхиспанска скулптура во Ек Балам, археолошки локалитет на Маите на Јукатек, додека друга фотографија покажува ноќна снимка од нешто што изгледа како суштество на дрво со блескави очи.

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор вели дека има доказ за „алукс“. Изгледа дека претседателот не се шегувал објавувајќи го ова на Твитер.

 

Фотографијата од наводниот дрвен елф е направена минатата недела од инженер на градилиштето за нова пруга на полуостровот Јукатан, рече Обрадор. Железницата се гради за превоз на туристи до популарни места каде се наоѓаат урнатините на цивилизацијата на Маите.

Објавата предизвика потсмев и изненадување кај некои корисници на Твитер, вклучително и шпекулации дека суштеството во дрвото е всушност нормално животно.

Античката цивилизација на Маите го достигнала својот врв од 300 до 900 година од нашата ера на полуостровот Јукатан и соседните делови на Централна Америка, но потомците на Маите продолжуваат да живеат на полуостровот. Многумина продолжуваат да го зборуваат јазикот на Маите и носат традиционална облека додека одржуваат традиционална храна, религиозни и медицински практики и покрај шпанското освојување на регионот помеѓу 1527 и 1546 година.

  • Nekoj напиша:

    Tie se gavoli, samo sto retko nekoj veruva a poboznite so pricina. Da e majmun mozno e i toa

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.