Претседателот на Шпанската Фудбалска Федерација, Луис Рубиалес, се извини поради бакнежот во уста со шпанската фудбалерка и поради тоа што си го „триеше“ меѓуножјето, откако сите го повикаа да си даде отказ!

Претседателот на шпанската Фудбалска федерација, Луис Рубиалес, се извини што ја бакна во уста фудбалерката Џени Хермосо, по победата на неговата земја во финалето на Светското првенство за жени против Англија во Австралија. Претседателот на федерацијата се соочи со бран критики и повици за оставка по бакнежот.

 

 

 

Во денешното видео обраќање откако водечките политичари рекоа дека треба да се повлече или да се извини, Рубиалес призна дека направил грешка. Тој го започна видеото велејќи дека шпанскиот тим постигнал „историски подвиг“ и дека тоа е еден од „најсреќните“ денови за шпанскиот фудбал.

Но, тој додаде: „Има нешто за што жалам и тоа е поради нешто што се случи помеѓу една фудбалерка и мене. Без сомнение направив грешка и морам да ја признаам“.
Тој продолжи: „Во момент на максимална возбуда, без никаква лоша намера или лоша волја, она што се случи се случи на многу спонтан начин, повторувам без лоша волја од двете страни. Не разбравме навистина што се случи потоа затоа што го гледавме како нешто нормално и природно, но тоа предизвика контроверзии во некои сектори и некои луѓе се чини дека беа вознемирени и затоа морам да се извинам“.

 

 

 

45-годишникот беше обвинет за „сексуално насилство“ од министерот за еднаквост на Шпанија, Ајрене Монтеро.

Потоа се појавија снимки на кои Рубиалес си го фаќа меѓуножјето и се чини дека прави непристоен гест за време на неговите бурни прослави на трибините, покрај шпанската кралица Летиција и нејзината 16-годишна ќерка.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *