Приказната на Сузан Бојл, жената што доби „инстант“ слава на Британското шоу, која нè учи да не ja судиме книгата според нејзината корица

Според психолозите, позитивниот ефект на приказната за Пепелашка е тоа што ги учи луѓето да ги третираат тешкотиите како нешто минливо и дека секогаш вреди да се верува во среќен крај. Хероината на нашата денешна статија е во извесна смисла модерна Пепелашка која дојде во својот сон, и покрај фактот што нејзиниот живот не бил лесен. И покрај скептиците и луѓето кои не веруваа во неа, Сузан Бојл го достигна врвот на славата и докажа дека треба да верувате во вашиот сон, без разлика како тече животот.

Сакаме да зборуваме за луѓе кои нè учат никогаш да не се откажуваме со нивниот пример. Денес сакаме да навлеземе во животната приказна на Сузан Бојл, која може да ви послужи како мотиватор да продолжите да се борите.

1. Тешкото детство само ја направило Сузан посилна.

Сузан e најмладата од 9-те деца во семејството на ирски имигранти во Шкотска. Пораснала во прилично тешки услови, а животот не ѝ бил лесен од самиот почеток.

Таа призна дека на училиште била многу осамена. Единствениот излез за неа бил нејзиниот сопствен имагинарен свет, благодарение на кој се родил нејзиниот талент. Во едно интервју, таа рече: „Кога остарев, сè се промени во корист на музиката. Музиката беше мојот спас на многу начини“.

2. Дури и на денот на нејзиниот триумф, Сузан беше пречекана со скептицизам.

Сузан стана членка на „Britain’s Got Talent“ во време на голема загуба. „Тогаш само што ја изгубив мајка ми и не очекував ништо од животот, па не се сомневам дека тоа беше благослов“, рече Сузан во едно интервју. Кога излезе на сцената, сите судии, вклучувајќи го и Сајмон Кауел, како и публиката, беа скептични за нејзиниот изглед и не очекуваа многу. Причината беше во нејзиниот изглед, кој беше далеку од гламур.

Сајмон Кауел подоцна призна: „Јас јасно се сеќавам колку бев скептичен тој ден пред да пее, се сеќавам како настапи и што се случи потоа“.

3. Нејзината прва јавна песна ги освои срцата на многумина

Инстант славата ја доби Сузан токму во моментот кога се слушнаа првите зборови од нејзината песна во шоуто „Britain’s Got Talent“. Публиката и судиите имаа иста реакција – падната вилица. Сузан се разбуди славна следниот ден.

Денес има 7 студиски албуми и 13 синглови. Таа е успешна и популарна и во Велика Британија и во САД. Нејзиното име се поврзува со изреката дека никогаш не треба да судите за книгата по корицата.

Сузан има и 3 Гинисови рекорди, вклучувајќи го и најбрзо продаваниот женски албум во Велика Британија. На 20 ноември 2010 година, Бојл постигна светски рекорд за најстара жена бр.1 на топ-листата за албуми во Велика Британија со нејзиниот втор албум „The Gift“. И доби уште два Гинисова рекорди поради успехот на „The Gift“, од кои едниот е „Единствена британска уметничка на врвот на топ листите на албуми во САД и во Велика Британија со само две изданија“, а другиот е „Најуспешен Божиќен албум во Обединетото Кралство“ – „На 20 ноември 2010 година, албумот на Сузан Бојл во Велика Британија „The Gift“ стана првиот божиќен албум на врвот на британската топ листа.

4. Пејачката е многу скромна во однос на својот неверојатен успех.

Во интервју за „The Sunday Post“, Сузан изјави дека се чувствува многу олеснето што повеќе не се плаши од сè, како што било на почетокот на кариерата. Не жали што не се обидела порано да дојде до успех. Пејачката искрено верува дека за сè си има свое време.

„Јас не сум типична гламурозна личност, но успеав“, вели Сузан за себе. Таа сака да биде пример за луѓе кои се сомневаат дека можат да постигнат нешто во животот: „Тие ме гледаат и мислат: Можеби и јас можам да го направам тоа, морам да се обидам.“.

5. Сузан продолжува да ги руши стереотипите.

Во 2012 година, пејачката откри дека и бил дијагностициран Аспергеров синдром. Нејзиниот лекар рекол дека нејзиниот коефициент на интелигенција е над просекот. Сузан признала дека почувствувала олеснување кога ја слушнала нејзината дијагноза, бидејќи секогаш разбирала дека е различна од другите луѓе.

„Отсекогаш знаев дека ме етикетираат неправедно“, рече Сузан. Сега таа има појасна претстава за нејзината личност и се прифаќа себеси со радост.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.