„Пролетта“ на Клод Моне сега е цел на напад СО СУПА на еко-активистите: „Оваа пролет ќе биде единствената што ќе ни остане ако не реагираме. Што ќе сликаат нашите идни уметници?“

Климатските активисти вчера фрлија супа врз сликата на Моне во француски музеј, откако минатиот месец го направија сличното на Мона Лиза.

Музејот на убави уметности во Лион, третиот по големина град во Франција, објави во соопштение дека нападот на „Le Printemps“ (Пролет) на Клод Моне се случил во 15.30 часот по локално време во саботата. Сликата од 1872 година била заштитена со стакло, но сепак ќе биде подложена на блиска проверка и реставрација, соопшти музејот. Музејот соопшти дека ќе поднесе жалба за вандализам, додавајќи дека двајца активисти се уапсени.

 

 

„Riposte Alimentaire“ („Контранапад со храна“) го презеде нападот во објава на „X“, при што една жена се идентификуваше како 20-годишна девојка по име Илона, која велеше при нападот „мораме да дејствуваме сега пред да биде предоцна“.

Истата група, која повикува на одржливо снабдување со здрава храна за сите, ја презеде одговорноста и за нападот со супа во јануари врз сликата Мона Лиза во музејот Лувр.
Активистите Илона и Софи ги прашаа случајните минувачи во музејот по вчерашниот напад: „Оваа пролет ќе биде единствената што ќе ни остане ако не реагираме. Што ќе сликаат нашите идни уметници? За што ќе сонуваме ако повеќе нема пролет?“

 

 

„Ние ја сакаме уметноста“, вели движењето на „X“, „но идните уметници нема да имаат што да сликаат на планетата што гори“.

Во објавата за прскањето на Моне на „Х“, градоначалникот на Лион, кој е од партијата на зелените, рече дека „жали за акцијата“, но додаде дека „соочени со климатски вонредни состојби, болката е легитимна. Ќе одговориме со решителни акции“.

Активистите на „Riposte Alimentaire“, Саша (24) и Мари-Жулиет (63) ја презедоа одговорноста за нападот на Мона Лиза на 28 јануари и ја прашаа шокираната толпа откако ја фрлија супата: „Што е поважно? Уметност или право на здрава и одржлива храна?“

 

 

Групата подоцна рече дека фрлањето супа го означило „почетокот на кампањата на граѓански отпор со јасно барање… за социјална сигурност на одржлива храна“.

„Riposte Alimentaire“ се нарекува себеси „француско движење на граѓански отпор, кое има за цел да поттикне радикална општествена промена за животната средина и општеството“.
Според нејзината веб-страница, „Riposte Alimentaire“ бара од француската влада да обезбеди безбедност на храната во земјата, вклучително и дистрибуција на „картички за храна“ со 150 евра „месечно по лице за купување одобрени прехранбени производи“.

 

 

Веб-страницата, исто така, објаснува дека групата е огранок на поголем колектив за климатски активисти наречен „Последното реновирање“ – што е дел од кампањата во која демонстрантите целат на историски знаменитости, уметнички дела и патници низ Европа.

Веб-страницата на „Riposte Alimentaire“ вели дека групата „е изградена како резултат на кампањата за „Последно реновирање“, која во 2022 и 2023 година водеше акции низ Франција за барање план за енергетско реновирање на зградите.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *