Првата седумка- близнаци на светот, оваа година ќе наполнат 26 години, а нивната мајка сподели искрени спомени кои ги поминала со нив растејќи ги

Лекарите беа убедени дека овој несекојдневен настан никогаш нема да се случи. Ризиците поврзани со повеќекратна бременост изгледаа непремостливи. Сепак, Боби Мекохи им пркоси на сите шанси со тоа што роди седум близнаци и го израсна секое од нив и покрај песимистичките прогнози. Овие седум браќа и сестри, првите седуммина во светот, ќе наполнат 26 години во ноември 2023 година.

 

1. Научниците се сомневаа дека мајката ќе може да ги роди сите

 

 

Семејството Мекохи, родителите 27-годишен Кени и 29-годишната Боби, личеа на типично американско домаќинство. Тие веќе ја имаа ќерката Микајла, но сакаа да го прошират своето семејство. Не знаеја дека ќе им биде потребна помош за да забременат. За време на процесот на лекување на плодноста, парот бил предупреден за можноста за „повеќекратна“ бременост. Боби, ментално подготвена да има уште две деца, набрзо открила дека нејзината проценка е далеку од реалноста.

Кени живо се сеќава на денот кога и се јавил на сопругата, со нетрпение очекувајќи вести од нејзиниот ултразвучен преглед.

 

2. Мајката била породена со помош на 40 експерти

 

Експертите процениле дека дури и во случај на тројки, шансите да се има здраво дете, без невролошки или физиолошки проблеми, биле само 50% – речиси половина од сите повеќекратни бремености завршиле со спонтан абортус.

Специјалисти за високоризични бремености внимателно го следеле напредокот на Боби во текот на целата бременост. И покрај нивната постојана грижа, ништо не тргнало наопаку. Боби останала изненадувачки здрава, дури и со стомак тежок 15 килограми.

Децата се родени девет недели предвреме во медицински центар во Ајова. На нивното породување присуствуваше тим од 40 експерти, вклучувајќи перинатолози, неонатолози, респираторни терапевти, медицински сестри и анестезиолози.

 

2. Децата растеле и се развивале одлично

 

Како што созреваа седумте деца, тие почнале да и помагаат на мајка си во домашните задачи. „Девојките многу помагаат во кујната. Уживаат во готвењето, а најчесто и се јаде! Нивниот татко им ја нагласува важноста на напорната работа за момчињата, без разлика дали тоа е собирање лисја или миење на автомобилот, секогаш има нешто што можат да направат“.

 

Кога децата наполниле 10 години, семејството консумирало околу четири лебови, 11 литри млеко и шест пакувања житарки неделно. Боби научила да планира и да купува храна однапред за да заштеди. Секојдневниот живот на едно десетчлено семејство се вртело околу една бескрајна рутина.

 

 

3. По одредено време, таткото решил да замине

 

Во пресврт на судбината, нејзиниот сопруг ја донел тешката одлука да замине, обземен од барањата да се грижи за децата. Како резултат на тоа, Боби се нашла како ги одгледува своите седум деца како самохрана мајка.

Размислувајќи за своето искуство за време на интервјуто за „Pronto“ во ноември 2022 година, Боби ги споделила предизвиците на нејзините деца да станат независни по 25 години потпирање на своите родители. „Тешко е кога веќе не им требаш толку многу“, се довери таа.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *