Птица постави нов светски редорд во летање! Летала без престан од Алјаска до Австралија цели 13.558 километри

Млада птица стана светски рекордер прелетувајќи 13558.72 километри, без престан од Алјаска до Австралија за 11 дена.

Петмесечното „барско опавче“ ја напуштило Алјаска на 13 октомври и се спуштило во заливот Ансонс во североисточна Тасманија, Австралија на 24 октомври.

 

 

Научниците велат дека птицата прелетала минимум 13.560 километри за 11 дена и 1 час без да застане.
Тоа е една од многуте птици на кои научниците од Алјаска прикачија сателитска ознака 5G за да ги следат моделите на миграција.
„Ова нема да биде првата птица што ќе го направи овој лет, бидејќи „богоумните птици“се чести летни посетители на Тасманија и сигурни сме дека овој беше со група, но ова е прв пат означена птица да лета меѓу Алјаска и Тасманија“.

 

 

Еден локален набљудувач на птици сега се упатува кон заливот Ансон да ја бара птицата, иако обилниот дожд во областа може да го отежне патувањето до локацијата.

Патот ја однел птицата преку островите во Океанија, вклучувајќи ги Вануату и Нова Каледонија, но се спротивставила на шансата да застане и „да наполни гориво“ и продолжила директно кон Тасманија.

Притоа, го надминала претходниот рекорд на долги растојанија од 13.050 километри, поставен од возрасен мажјак во 2021 година.

Ерик Волер, експерт во „Birdlife“ Тасманија, вели дека птицата веројатно изгубила „половина или повеќе од својата телесна тежина“ за време на континуираниот деноноќен лет. Летот бил особено ризичен бидејќи овој вид на птица не може да слета на вода.

„Ако „богоумната птица“ слета на вода, умира“, изјавил Волер. Нема мрежа во нозете, нема начин да се симне во водата. Значи, ако падне во водата од исцрпеност, ако лошото време го принуди да слета на површината на океанот, тоа е тоа“.

„Limosa lapponicа„ е еден од четирите живи видови од родот лимоза.

Има карактеристичен пердув за размножување со црвена боја, долги нозе и долга превртена крилја.
Зачудувачки е тоа што птицата може да ги намали, а потоа повторно да ги расте своите внатрешни органи, за да создаде простор за складишта на маснотии кои помагаат да летаат на долги растојанија. Птицата апсорбира до 25 проценти од ткивото што го сочинуваат црниот дроб, бубрезите и дигестивниот тракт. Откако птицата ќе ја заврши миграцијата, овие органи се реформираат во целост.

Нејзината миграција преку Тихиот Океан од Алјаска до Океанија е најдолгиот познат пат без престан, од која било птица. Крајбрежните и слатководните мочуришта на Австралија се зона за одмор и исхрана за преселните крајбрежни птици.

Многумина патуваат долж источноазиско-австралазиската патека, која се протега од местата за размножување во руската тундра, Монголија и Алјаска на југ преку Азија до областите кадешто не се размножуваат, во Индонезија, Папуа Нова Гвинеја, Австралија и Нов Зеланд.

Најголем број на вакви птици се забележани во Велика Британија, помеѓу ноември и февруари, при што бројките почнале да се зголемуваат во јули и август и паѓаат во март и април.

  • yRbpOJZuB напиша:

    lBukvVrQUId

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.