Работите пред компјутер? Со оваа мала вежба ќе согорувате калории без да станете од столче, а и драстично ќе си го подобрите здравјето!

Една нова студија откри дека една едноставна вежба со низок напор може драматично да го подобри вашиот метаболизам и согорувањето маснотии, буквално додека седите на вашето биро.

Истражувачите од Универзитетот во Хјустон открија дека непрекинато правење „soleus push ups“, дури и додека седите, може да го забрза метаболизмот и да ја подобри регулацијата на гликозата во крвта.

 

 

Студијата објасни дека мускулот на солеусот е голем мускул кој се протега по задниот дел на потколеницата и е суштински за стоење, одење и трчање.
Научниците неодамна открија дека вежбањето на табанскиот мускул едноставно со постојано подигање на петата, додека седите, е ефикасен начин да вежбате и додека не вежбате.
Популарниот невронаучник д-р Ендрју Хуберман зборуваше за студијата на неговиот подкаст „Huberman Lab“ велејќи дека истражувањето е „многу возбудливо“ за оние кои сакаат да го подобрат своето здравје, но немаат време да се движат и вежбаат онолку колку што сакаат.

„Оваа студија беше фокусирана на тоа како луѓето кои седат многу во текот на денот и немаат можност или многу физички движења, а можеби дури и воопшто не вежбаат, можат да го подобрат својот метаболизам и искористувањето на гликозата“, објасни тој.

„Soleus push ups“ може да се направат така што ќе седнете на стол со стапалата рамни на подот, потоа ќе ги подигнете петите со прстите на земја, ќе ги ставите назад и ќе повторите.

„Всушност, можете да одите цел ден на овој мускул и најверојатно нема да се разболи“, рече д-р Ендру.

Студијата се фокусираше на 25 мажи и жени од различни возрасти, индекси на телесна маса и нивоа на фитнес, за да се види дали правењето склекови со стапалата 270 минути или четири и пол часа секој ден ќе влијае на метаболизмот и нивото на гликоза во крвта.

 

„Луѓето кои ги правеа овие склекови на табани доживеаја драматични подобрувања во регулацијата на шеќерот во крвта и во метаболизмот и покрај фактот што табанот е само еден процент од вкупната мускулатура“, рече д-р Ендрју. Забележано е подобрување за 52 отсто во флуктуациите на гликозата во крвта и 60 отсто намалена потреба за инсулин после оброк.

Четири часа вакви склекови, со паузи, го намалиле нивото на маснотии во крвта и двојно го зголемиле метаболизмот на мастите.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *