Рајан Рејнолдс го спасил својот внук користејќи прва помош и уште 7 добри дела на познати личности што направија да ги сакаме уште повеќе!

Важно е да бидете љубезни кон другите и да се однесувате со луѓето онака како што би сакале да ве третираат тие. Не затоа што очекувате нешто за возврат, туку затоа што е поздраво и на крајот можеби ќе бидете посреќни. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои се пољубезни имаат тенденција да најдат чувство за смисла и подлабока цел во животот. Исто така, може да резултира со поголема самодоверба и самоефикасност, па затоа е време да се однесувате праведно и да се направите себе си и другите радосни и здрави.

Ние направивме листа на познати личности кои доблесно се однесувале кон другите луѓе и ја стимулираат околината да се однесува добро.

1. Џон Красински се борел за глува актерка да добие улога

Милисент Симондс е актерка која го изгубила слухот како бебе. Таа смета дека е многу важно повеќе глуви луѓе да имаат можност да станат актери, а Џон Красински беше тој што се заложил за нејзиниот кастинг. Тој сметал дека е важно ликот да биде прикажан од глуво лице во филмот, „A Quiet Place“ . И не само тоа, туку и на сите им предавала знаковен јазик, што му донело поголема длабочина на филмот.

2. Лејди Гага понудила бесплатни пици на нејзино шоу

Лејди Гага го откажала своето шоу во последен момент поради некои здравствени проблеми со кои се соочила. Таа била многу тажна поради тоа и се сожалила на обожавателите кои се заложиле да ја видат. Затоа таа на „Твитер“ напишала дека им испраќа бесплатна пица на сите „чудовишта надвор од мојот хотел, Вилијам Греј Монтреал“. Лејди Гага не само што им дала бесплатна храна, туку им испратила и автограми пред да се појави на покривот на хотелот за да им мавне.

3. Рајан Рејнолд го спасил својот внук користејќи прва помош

Пред неколку години, Рајан Рејнолдс поминал курс за прва помош преку „Црвениот крст“ и благодарение на неговите напори знаел што да направи за да го спаси животот на својот внук. Неговата сопруга Блејк Лајвли, исто така, учествувала на курсот, каде што тие се фокусирале на правење прва помош на бебиња и мали деца.

4. Двејн Џонсон го подарил својот автомобил на ветеран од морнарицата

Двејн Џонсон му подарил камион на морнаричкиот ветеран Оскар Родригез за Божиќ. Неговата првична идеја била да го подари своето „Porsche Taycan“ што го возел во филмот „Red Notice“ , но, за жал, му рекле дека не може. Тогаш решил да му го подари својот личен камионет, кој од многу причини го нарекувал „моето бебе“.

Оскар е горд и скромен ветеран од морнарицата кој се грижи за својата 75-годишна мајка, тој е личен тренер и дава многу поддршка и љубезност на различни луѓе. Тој тврди: „Тоа е само љубов“, а Рок не можеше да се согласи повеќе.

5. Кели Пиклер си ја избричила косата како знак на поддршка за нејзина пријателка која имала рак

Кели Пиклер е кантри пејачка која ја избричила главата како знак на поддршка за нејзината долгогодишна најдобра пријателка која се борела со рак на дојка. Нејзината пријателка, Самер Холт Милер, била дијагностицирана на 36-годишна возраст и вели дека се надева дека нејзиниот изглед ќе ги поттикне жените повеќе да разговараат за ракот на дојката со своите лекари: „Ако ова принуди макар и една личност да го промени својот менталитет кон чекањето до 40 години за мамограф, тогаш ќе вреди“.

6. Тејлор Свифт отишла во домашна посета кај обожавател

Тејлор Свифт изненади 96-годишен ветеран во неговата куќа во Мисури. Обожавателот, Сајрус Портер, вели дека бил на 2 нејзини концерти и рекол: „Таа приредува шоу што никој друг не го приредува“. Тејлор, исто така, ја донела нејзината гитара и пеела за него и неговото семејство.

7. Бритни Спирс одржала бесплатни часови по танц

Бритни Спирс им одржала час по танц на 6  деца во времетраење од 1 час. Таа кореографираше танци на песни како True Blue“ , „Material Girl“ и „Holiday“. Не само што ги следеле нејзините движења, туку пејачката ги пуштила и да танцуваат слободен стил.

8. Принцезата Дијана ја дефинираше важноста на добрината помагајќи им на другите

Целта на принцезата Дијана беше „да биде кралица на срцата на луѓето, во срцата на луѓето“. Таа беше многу поразлична од другите луѓето по палатата и го носеше своето срце на ракавот. „Водам од срце, а не од глава“, рекла таа. Како емотивна личност, таа ја користела својата позитивност во сè што правела, што ја направи посилна и подобра од сите останати.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.