Ракетата на „SpaceX“ на Илон Маск повторно се разнесе: Ракетата стигна до вселената, а потоа изгуби контакт со контролата на Земјата неколку моменти по лансирањето

Следната генерација на „Starship“ на Илон Маск експлодираше помалку од десет минути по вториот пробен лет откако се одвои од својата главна бустер ракета – седум месеци откако првиот лет на леталото заврши со експлозивна катастрофа.

Пробниот лет без екипаж на леталото „SpaceX“ – кој е врзан за „Super Heavy“ засилувач двојно помоќен од ракетата што леташе со луѓе на Месечината, е дизајниран да извршува мисии на Месечината – полета нешто по 13 часот во Обединетото Кралство во саботата.

 

 

 

Контролата на мисијата го изгуби контактот со вселенското летало осум минути по 90-минутното тестирање додека се приближуваше до работ на Земјината атмосфера. Снимката во живо емитувана на X, се чини дека покажува експлозија додека ракетата била на 148 километри над Земјата.
Маск, сепак, испрати честитки до тимот во „SpaceX“, каде што работи како извршен директор, главен технички директор и претседател, пишувајќи на „X“ еден час по експлозијата на ракетата: „Честитки тим @SpaceX тим!“

Инженерот на „SpaceX“, Џон Инспракер, зборувајќи во живо на социјалната мрежа на Маск, рече: „Ги изгубивме податоците од втората фаза…можеби сме ја изгубиле втората фаза“.

Инспракер додаде дека ракетата можеби се разнела како мерка на претпазливост: „Она што во моментов веруваме е дека автоматскиот систем за завршување на летот на втората етапа се чини дека се активирал многу доцна“.
Како и да е, компанијата го поздравува пробниот лет како „неверојатно успешен“, бидејќимодулот го комплетира најважното одвојување на „жешка фаза“ од својата ракета-засилувач што не успеа да ја заврши во април.

Администраторот на НАСА, Бил Нелсон, објави на „X“: „Честитки за тимовите кои постигнаа напредок на денешниот тест за летање“.

 

 

 

„Starship“ беше натоварен со 4.500 метрички тони ракетно гориво пред летот, полетувајќи од локацијата „Starbase“ на „SpaceX“ во Мексиканскиот залив во близина на Бока Чика, Тексас. Во рок од две минути, комбинираниот засилувач и вселенското летало патувале со над 3.300 километри на час и биле повеќе од 40 километри во воздухот. Три минути по полетувањето, засилувачот успешно се одвои од главниот модул, кој ќе превезува патници во вистински лет.

Ракетата од втората етапа успешно можеше да се одвои од својот ракетен засилувач „Super Heavy“ околу три и пол минути по летот – што ја прави поуспешна од нејзиното прво патување, кое експлодира четири минути по полетувањето. Засилувачот експлодираше 30 секунди подоцна во она што беше наречено „брзо непланирано расклопување“, според вообичаениот опис на „SpaceX“ за експлозија – но „Starship“ продолжи во суб-орбиталната атмосфера со брзина од над 24.000 kmh.

Федералната управа за авијација на САД потврди дека се случил несреќен случај кој „резултирал со губење на возилото“, додавајќи дека не се пријавени повредени или материјална штета. Агенцијата соопшти дека ќе ја надгледува истрагата предводена од „SpaceX“ за неуспехот на тестирањето и ќе треба да го одобри планот на „SpaceX“ за да спречи тоа да се повтори.

 

 

Дописникот на Би-Би-Си, Џонатан Амос, напиша: „Ако нешто не е во ред, тогаш компјутерот би го уништил возилото во првата прилика, па остатоците се спуштиле над Атлантскиот Океан“.

Надежите беа големи за пробниот лет по првото патување на „Starship“ во април кога ракетата успешно се симна од земјата – пред да се разнесе четири минути по полетувањето, во она што компанијата го нарече „брзо непланирано расклопување“.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *