Расел Бренд е обвинет за силување, сексуален напад и емоционална злоупотреба од страна на четири жени. Еве што тој има да каже за овие тврдења

Расел Бренд е обвинет за силување, сексуален напад и емоционална злоупотреба од страна на четири жени за време на врвот на неговата слава.

 

Експлозивните наводи се тврди дека се случиле помеѓу 2006 и 2013 година, додека Бренд бил водител на BBC Radio 2 и Channel 4 пред да стане ѕвезда во Холивуд. Тој, исто така, се соочува со наводи за контролирачко, навредливо и предаторско однесување.

Тврдењата дојдоа откако Бренд објави зачудувачко видео доцна во петокот навечер, жестоко негирајќи ги, како што ги нарече, „многу сериозните криминални наводи“ поднесени против него.

Споделувајќи го својот монолог од 2 минути и 45 секунди, Бренд ги критикуваше „агресивните“ медиумски тврдења бидејќи инсистираше на тоа дека сите врски што ги имал „за време на неговата промискуитетна фаза“ биле „консензуални“.

 

Една жена тврди дека Бренд ја силувал до ѕидот во неговиот дом во Лос Анџелес.

Втора жена тврди дека Бренд ја нападнал кога тој имал 31 година, а таа имала 16 години и се уште била на училиште. Се тврди дека актерот ја нарекувал „детето“ за време на емоционално навредлива и контролирачка врска која траела околу три месеци.

Трета жена тврди дека комичарот сексуално ја нападнал додека работела со него во Лос Анџелес и дека тој ѝ се заканувал дека ќе ја тужи ако каже некому. Додека четврта тврди дека била сексуално нападната од Бренд за кој таа тврди дека физички и емоционално ја навредувал.

 

Алис – не нејзиното вистинско име – која во тоа време имала 16 години, пазарувала надвор од Топшоп на улицата Оксфорд кога Бренд ѝ пришол и почнал да ѝ чепка низ чантата. Тој извадил фустан и ја прашал дали ќе го носи на нивниот состанок.

Нивната врска траеше три месеци и Алис, како и нејзината мајка, двете го опишаа однесувањето на Бренд како „grooming“ (кога некој гради врска, доверба и емоционална врска со дете или млад човек за да може да ги манипулира, искористува и злоупотребува).

Кон крајот на врската, жената, која сега има 31 година, рече дека комичарот сексуално ја нападнал.

Таа изјави: „Бев седнатa во креветот, а тој со сила го турна пенисот низ моето грло и не можев да дишам. Едноставно ме гушеше и не можев да дишам, а јас го туркав и тој воопшто не се повлекуваше“.

Алис рекла дека Бренд манипулирал со жените за секс шегувајќи се за неговата зависност од секс и безброј врски.

Таа додаде: „Мислам дека тој беше многу вешт на почетокот да го направи својот идентитет: „Јас сум женкарот. Јас сум зависник од секс. Јас сум несоодветен, но сето тоа е само шега, смешно“, вели Алис, „Тоа е димна завеса за многу повеќе од неговото мрачно однесување“.

 

 

Втората жена, која се нарекува „Надија“ тврдеше дека имала консензуален секс со Бренд во јуни 2012 година во неговиот дом во Лос Анџелес. Надија, која е бизнисменка, рече дека потоа повторно го посетила актерот во неговиот дом утрото на 1 јули, каде што тврдела дека „голиот“ Бренд излегол од неговата спална соба, пред да ја залепи за ѕид и да ја нападне.

Раскажувајќи го наводниот инцидент за Тајмс, таа рече дека „се обидела да се извлече“ и „се лизнала“ пред да се заглави на слика на ѕидот.

„Во овој момент тој ме фаќа за долната облека, влечејќи ја на страна“, изјави жената.

Надја тврди дека Бренд потоа ја грабнал и се нафрлил на неа откако таа му кажала дека сака да замине.

„Тој е многу повисок од мене. И го имаше тој без емоција поглед. И не можев да се движам. Му реков: „Тргни се“. Надија тврди дека Бренд ја турнал до ѕид и ја силувал, без кондом.

По наводниот напад, Надја рече дека „излетала и скокнала“ во нејзиниот автомобил. Таа тврдеше дека Бренд подоцна ѝ испратил порака во која и рекол: „Жал ми е. Тоа беше лудо и себично. Се надевам дека ќе можеш да ми простиш“.

 

 

Следната година, Бренд наводно сексуално нападнал друга жена во нејзините дваесетти, наречена Фиби – што не е нејзиното вистинско име – откако ја сретнал на состанок на анонимни алкохоличари.

Фиби рече дека парот почнал да работи заедно пред да имаат кратка сексуална врска, која завршила до моментот на наводниот напад на почетокот на 2013 година. Таа за „Тајмс“ раскажа како Бренд ја заробил во спалната соба откако сфатил дека сака да има секс со неа.

Фиби му рекла на весникот дека ја „грабнал“ и ја ставил на кревет пред да опише како очите му биле „црни, како ѓаволот“.

Таа тврдеше дека Бренд потоа ги спуштил рацете на нејзините панталони додека таа врескала и се борела тој да се симне од неа.

„Врескав и викав: „Што правиш, застани, те молам, ти си мој пријател, те сакам, те молам, не го прави ова, јас не сакам да го правам ова“, рече таа.

Фиби му рекла на весникот дека Бренд на крајот се симнал од неа пред тој да стане „супер лут“, извикувајќи „не ти… ти си отпуштена“.

 

Кратко време подоцна, Бренд ги напушти САД и се врати во Британија. Тогаш излегоа на виделина сериозните обвинувања за неговото однесување.

Во 2014 година, поранешната девојка на Бренд, Џордан Мартин, напиша за нивната врска во нејзината самообјавена книга kNot: Entanglement with a Celebrity, во која таа го преименува Бренд во „Рандал Гранд“, а себеси во „Дина“.

Во книгата, Мартин тврди дека Бренд ја нападнал додека била во хотелот Лори во Манчестер, по расправија за нејзиното поранешно момче.

Други наводи објавени од весникот тврдат дека наводниот однос на Бренд кон жените станал „јавна тајна“ во радио и ТВ продукцијата, според извори.

 

Додека ја водеше неговата радио емисија на Би-Би-Си на 6 Music The Times тврдеше дека му било кажано на Бренд и неговиот ко-водител, Мет Морган, понекогаш да се соблечат во студиото и да ги охрабрат гостите да го сторат истото.

Морган, кој повеќе не работи со Бренд, изјави за весникот дека за време на неговиот престој со холивудската ѕвезда „никогаш не бил свесен за какви било наводи за сериозно сексуално недолично однесување против“ комичарот пред да инсистира дека „апсолутно ги осудува сите форми на малтретирање на жените“.

Вработена која работела со Бренд кога тој бил во „Big Brother’s Big Mouth“ , Рејчел, исто така изјави дека кога имала 24 години Бренд бил гол кога влегла во неговата соблекувална. Таа тврди дека тој инсуинирал да имаат орален секс. Рејчел рече дека била шокирана и одбила.

 

 

Наводната жртва рече дека се чувствува неспособна да пријави што се случило и се плашела дека ќе ја изгуби работата доколку се пожали. Бренд, кој ги отфрли сите наводи за несоодветност упатени против него, се тврди дека продолжил да ја гони Рејчел, и покрај нејзиното отфрлање.

Рејчел изјави за Тајмс дека по инцидентот ја поканил во неговиот стан, каде што се бакнале и имале секс. Тие подоцна започнале врска која ја чувале во тајност.

Се тврди дека Бренд ѝ рекол дека му е забрането да има сексуален контакт со „било кој работи на Големиот брат“.

А еве што има Бренд да каже на сето тоа, во неговото речиси триминутно видео.

 

„Здраво, вие будни чуда. Сега ова не е вообичаен тип на видео што го правиме на овој канал каде што ги критикуваме, напаѓаме и поткопуваме вестите во сета нивна корупција затоа што во оваа приказна јас сум вест.

Добив две крајно вознемирувачки писма едно од мејнстрим медиумска ТВ компанија, едно од весник во кој се наведени низа екстремно еклатантни и агресивни напади, како и некои прилично глупави работи, како дека мојот фестивал треба да биде запрен и не би требало да можам да ги напаѓам главните медиумски наративи на овој канал.

Но, среде оваа литанија од зачудувачки, прилично барокни напади, има некои многу сериозни наводи што јас апсолутно ги побивам. Овие наводи се однесуваат на времето кога бев во мејнстримот, кога бев во весниците цело време, кога бев во филмови, и како што опширно пишував во моите книги бев многу, многу промискуитетен.

Во тоа време на промискуитет, односите што ги имав беа апсолутно секогаш консензуални. Тогаш секогаш бев транспарентен за тоа, речиси премногу транспарентен, а јас сум транспарентен за тоа и сега.

И да видам дека таа транспарентност метастазира во нешто криминално што јас апсолутно го негирам, ме тера да се запрашам дали има друга агенда во игра.

Особено кога претходно сме виделе координирани медиумски напади, како Џо Роган каде што се осмели да земе лек што мејнстрим медиумите не го одобруваа и видовме низа наслови на медиуми ширум светот кои го користат истиот јазик.

Свесен сум дека вие момци во коментарите извесно време велите „пази Расел, тие доаѓаат по тебе“, „премногу се приближуваш до вистината“, „Расел Бренд не се самоуби“.

Знам дека пред една година имаше низа написи: Расел Бренд е теоретичар на заговор; Расел Бренд е десно крило.

Свесен сум за весниците кои телефонираат, испраќаат писма до луѓе што ги познавам. Со векови и векови, ми беше јасно или барем чувствувам дека постои сериозна и здружена агенда за контролирање на ваквите простори и ваквите гласови.

Ми треба мојот глас заедно со твојот глас. Не ми пречи да ги користат моите книги и мојот став за да зборуваат за моето промискуитетно сексуално однесување во минатото. Она што јас сериозно ги побивам се овие многу, многу сериозни, криминални наводи.

Исто така, вреди да се спомене дека има сведоци чии докази директно се спротивставуваат на наративите што овие два мејнстрим медиуми се обидуваат да ги конструираат, очигледно како што ми изгледа како координиран напад.

Сега, не сакам повеќе да навлегувам во ова поради сериозната природа на наводите, но чувствувам дека сум нападнат и очигледно тие соработуваат многу тесно.

Очигледно ќе го разгледаме ова прашање бидејќи е многу, многу сериозно.

Во меѓувреме, сакам да останете блиску, да останете будни, но уште поважно од сето тоа, ако можете да останете слободни“.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *