„Реката од Пеколот“ – Уникатната крвава река во Перу ќе ве остави во неверување дека навистина изгледа така

Планинскиот венец Вилканота во Перу привлекува туристи од целиот свет со своите величествени пејзажи и уникатни природни феномени. Еден таков феномен е реката Палкела Пукамају, позната по својата светло-црвена боја, која дава впечаток дека наместо вода тече крв.

Скролајте надолу за видео

Лоциранa на 100 километри од градот Куско, Палкела Пукамају тече низ недопрените карпести долини и може да се пофали со црвена боја на 5 километри од своето патување. Како што се испостави, бојата на реката се должи на големото количество почва богата со железен оксид, која се измива од планините за време на сезоната на дождови (декември-април) и ја претвора водата во светло црвена боја.

 

Иако фотографиите и видеата од црвената река го зафатија интернетот, сепак многумина се сомневаат во нејзиното постоење. Сепак, ова е добро документиран природен феномен кој не бара Photoshop или други апликации за да се создадат туѓи илузии.

 

Сезоната на дождови не е најдобро време за пешачење во планинскиот венец Вилканота, но ако сакате сами да ја видите крваво црвената река Палкела Пукамају, тогаш сезоната на дождови е совршено време.

Туристите кои сакаат да ја посетат Палкела Пукамају можат да уживаат во прекрасната глетка на планинскиот венец Вилканота и да видат еден од најневеројатните природни феномени во Перу. Оваа река не само што ќе ве воодушеви со својата единствена боја, туку ќе биде и вистински подарок за фотографите и љубителите на природата.

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.