Рим, градот на контрасти, уште еднаш ни покажува зошто има толку многу митови за него

Историјата на Рим има 28 века и е поврзана со многу светски познати презимиња. Туристите се привлечени кон ова место не само од познатите знаменитости како Колосеумот или Фонтаната Треви, туку и од самиот вкус на Вечниот град. Има навистина што да се види во срцето на Италија.

 

Во Рим, постои речиси единствената пирамида со мазна форма надвор од Северна Африка. Нејзината висина е приближно 37 метри, а нејзината старост е повеќе од 2.000 години.

 

„Ако сте мачка и се наоѓате во Рим, одете на плоштадот Торе Аргентина. Овде, во античките урнатини, постојано седат локални мачки“.

 

Удобен ресторан се крие во еден од римските дворови.

 

Дури и со мобилен телефон, можете да направите ремек-дело ако го фотографирате Колосеумот.

 

Антички римски статуи изложени на аеродромот во Вечниот град.

 

Стотици птици се издигнаа на небото над Рим и стана црно.

 

Во локалните ресторани можете да најдете квадратни сламки.

 

Прекрасна улица во Вечниот град.

 

„Во еден хотел во Рим ги најдов овие дрвени блокови со некој кабел на ѕидот до креветите. Се прашувам што е тоа?“

„Најверојатно се работи за приклучок за слушалки за да можете да гледате телевизија во кревет ако не сакате да ги вознемирувате другите луѓе со бучава од собата“.

 

Тоалетите на аеродромот во Рим имаат славини со обична вода за миење раце (десно) и вода за пиење (лево).

 

Во едно од кафулињата во главниот град на Италија, оревите се служат токму во чевелот. Покрај тоа, судејќи по ѓонот, овие чевли биле носени.

 

Диетата во вечниот град е многу тешка.

 

Вистински мајстори за паркирање живеат во срцето на Италија.

 

Италијанците не го сметаат за „Карбонара“ тоа што го правиме кај нас. Еве ја – вистинската „Карбонара“ каква што се готви во Рим.

 

Од Рим до морето е само околу 25 километри, па галебите во Вечниот град не се невообичаени.

 

Конкретно за Италијанците и Римјаните, кафето со многу млеко не е лате. Зборот „лате“ има поинакво значење.

„Еднаш бев во Рим. Влегувам во едно италијанско кафуле, седнувам на маса и нарачувам на англиски: „Дај ми лате, ве молам“. Ми носат нарачка, а таму наместо кафе млеко. Така научив како „лате“ на италијански е „млеко“.

Вака изгледа 100% италијанска пица Маргарита во Рим.

 

Божиќно расположение во главниот град на Италија.

  • Sasho напиша:

    ABE MOTIKA, TOA OREVITE VO CEVLITE, NEKAKO DRUGACIE IZGLEDAAT, MORA DA SE NEKOI “ITALIJANSKI” OREVI

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.