Робинсон Крусо во вистински живот: Австралиец се обидел да го преминe Тихиот Океан со рачно изработен чамец, но кога стигнал на целта му се случило нешто неочекувано

Австралиец се обидел да го премине Тихиот Океан со рачно изработен чамец, но се превртел на целта и повикал спасувачи.

Том Робинсон (24) бил превземен од екипажот на бродот за крстарење „Pacific Explorer“ утрото на 6 октомври, јужно од островската држава Вануату. Патникот седел на превртен веслачки чамец. Тој бил тешко изгорен од сонце и жеден, но не бил сериозно повреден.

Уште од неговите тинејџерски години, Робинсон сакал сам да весла преку Тихиот Океан и да стане најмладиот морнар што го направил тоа. Во јули 2022 година, тој тргнал на патување од перуанската престолнина Лима до неговиот роден град Бризбејн. Првиот премин на островите Кукови му траел 160 дена. Откако застанал таму, стигнал до Вануату за 70 дена. Две илјади километри патување до целта во Бризбејн биле последната етапа од патот, но неколку дена по влегувањето во океанот, бродот на Робинсон се превртел.

Морнарот изрази благодарност до екипажот на „Pacific Explorer“ и медицинскиот персонал на бродот за укажаната помош. Тој исто така рекол дека за време на патувањето неколку пати ја губел насоката поради бури, а освен тоа често наидувал и на ајкули. „Тие се пријателски расположени најчесто… но ми ги гризат веслата“, се сеќава тој.

Дали Робинсон планира повторно да се обиде да весла преку Тихиот Океан, останува да видиме.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • AsiansSeK напиша:

    Мотика

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *