Робот кој игра шах му го скрши прстот на дете шахист за време на турнир во Русија. Детето се смета за виновник! (ВИДЕО)

Роботот го зграпчил прстот на седумгодишното момче бидејќи бил збунет од неговите пребрзи движења, објавија руските медиуми, цитирајќи го претседателот на Московската шаховска федерација – кој навидум го обвини детето.

Инцидентот се случи на Московскиот опен на 19 јули. Лазарев рече дека федерацијата го изнајмила роботот за настанот, кој се одржа од 13 до 21 јули. Лазарев рече дека машината била ангажирана за многу претходни настани без инциденти, велејќи дека момчето отишло да премести парче пребрзо откако направило потег.

„Детето направи потег, и после тоа треба да му даде време на роботот да одговори, но момчето избрза, роботот го зграпчи. Немаме никаква врска со роботот“.

Момчето се вика Кристофер и е меѓу 30-те најдобри шахисти во Москва во категоријата до девет години.

Но Сергеј Смагин, потпретседател на Руската шаховска федерација, отишол уште подалеку во обвинувањето на момчето.

„Постојат одредени безбедносни правила и детето, очигледно, ги прекршило. Кога го направи својот потег, не сфати дека прво мора да почека“, изјави Смагин.

Снимката покажува дека роботот се наоѓа на средината на масата и е опкружен со три различни шаховски табли. Наводно, вештачката интелигенција може да игра три натпревари во исто време. Снимено од камера преку рамото на момчето, видеото започнува со прикажување на роботот како зема парче од таблата и го спушта во кутија настрана – што се користи за да ги содржи фрлените парчиња од играта. Додека го прави тоа, младото момче посегнува да го направи својот следен потег. Сепак, се чини дека роботот го погрешил прстот на момчето со шаховска фигура и наместо фигурата го зграпчува прстот. По фаќањето за прстот на момчето, механичките раце се замрзнуваат на место, заробувајќи го момчето кое почнува да паничи. Неколку луѓе кои стојат околу масата брзаат да му помогнат и по неколку секунди успеваат да го ослободат од стисокот на роботот.

Лазарев во својата изјава рече дека момчето било во ред и се вратило на турнирот следниот ден и го завршил турнирот. Сепак, тој изјави дека родителите на момчето го контактирале јавното обвинителство за инцидентот, а неговата организација била контактирана од Москомспорт – Одделот за спорт за руската престолнина.

Тој понудил да му помогне на семејството „на кој било начин“ и предупреди дека операторите на роботот ќе мора „да размислат за зајакнување на заштитата за да не се повтори оваа ситуација“.

Смагин изјави дека инцидентот бил „случајност“ и рече дека роботот е „апсолутно безбеден“. „Очигледно, децата треба да се предупредат. Тоа се случува“, рече Смагин, нарекувајќи го роботот „уникатен“.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.