Роналдо има причини за славење: Гигантот ги постигна сите 4 гола за неговиот клуб „Ал Наср“ против „Ал-Вехда“, но сруши и уште еден личен рекорд!

Кристијано Роналдо направи фама на финишот на натпреварот бидејќи постигна четири гола и го поведе „Ал-Наср“ до победа од 4-0 против „Ал-Вехда“ во четвртокот.

 

 

Откако постигна пенал во последен момент за да му спаси бод на својот нов клуб минатата недела, Роналдо овој пат не ја остави работата туку така, отворајќи ја вечерта со удар со левата нога во долниот агол на голот, на средината на првото полувреме. Тој го удвои резултатот непосредно пред полувремето.
Удар со глава би му донел совршен хет-трик, но наместо тоа, тој мораше да се задоволи со пенал, за да го комплетира својот хет-трик во 51-та минута.
Тој дури имаше време да додаде и четврт подоцна на натпреварот.

 

Роналдо ја помина границата од 500 голови во кариерата во текот на вечерта, а потоа му честиташе и блискиот пријател Пирс Морган.

„Кристијано Роналдо ги постигна сите 4 гола во победата на „Ал-Наср“ од 4-0 против „Ал-Вехда“, надминувајќи 500 голови во неговата кариера“, напиша Морган на „Твитер“.

 

 

„Сега има постигнато 61 хет-трик, 30 пред да наполни 30 години, 31 откако наполнил 30 години. Сега има 38. Восхитувачки. Честитки @Cristiano“.

Роналдо неславно седна на разговор со Морган во ноември кога тој сè уште играше за „Манчестер Јунајтед“, и продолжи да го критикува клубот и менаџерот Ерик тен Хаг.

Ова значи крај на неговото време на „Олд Трафорд“, а неговиот договор беше раскинат со заедничка согласност подоцна истиот месец.

  • Kire напиша:

    Hehehehe… i jas da beh vo “selski”ekipi ke dadaah golove…oti site ke igraa za mene…idi begaj bre

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.