„Сакајте се такви какви што сте!“ Илустрации со порака дека жената не треба да ги слуша стереотипите што ги задава општеството

Не е тајна дека се верува дека жените во современото општество имаат постојана потреба од подобрување. Тоа е резултат на многу фактори вкоренети длабоко во нашите животи. Идејата „да изгледаш добро“ се пренесува преку слогани како „затоа што вредиш“, што всушност и не е приказ на тоа да се сакаш себеси.

Жените ќе знаат дека вредат ако можат да се чувствуваат добро онакви какви што се. Со или без шминка, слаби или облини, избричени или влакнести итн.

Тоа се обидува да ни го каже Сесил Дормеу, уметник со седиште во Франција. Со нејзините шарени илустрации, таа се соочува со воздржувачки стереотипи и инспирира многу жени ширум светот да се сакаат себеси такви какви што се.

„Сите ние се соочуваме со проблеми, а понекогаш нашите животи не одговараат на она што општеството го очекува од нас. Не постои само еден начин да се биде или да се живее својот живот. Сакам да ја славам несовршеноста и да се трудам да бидам што е можно поавтентична“.

1. Ќе направиш нешто околу твојот нос?
– Да!

 

2.

3. Мое тело. Мој избор.

4.

5. Секогаш изберете да се сакате себеси.

6. Секогаш осудувани.
Збрчкана: „Ау брчки! Стара си!“
Ботокс: „Ау ботокс! Стара си!“

7. Престанете да се извинувате дека постоите!

8. „Овој камен помага со анксиозност“.

9. „Моите пријатели веќе имаат и деца, а јас си правам тост…“

10.

11.

12.

13. „Лабаво си го бричам палецот на ногата“.

14.

15. Фармерки со низок струк. Фармерки со висок струк. Фармерки со супер висок струк.

 

16. Остани позитивна. Работи напорно. Силна си. Моќна си. Можеш да направиш се. Убава си.

 

17.

  • deni напиша:

    amerikan brain wash….nemoj da cistis, sakaj se prlav, nemoj da se banjas, sakaj se kakov si, nemoj da peres, sakaj gi svoite mirisi… do koga be so vakvi sranja, ako te mrzi, ako si neureden, togas polesno ti e da se prifatis gnasen otkolku da se smenis, i se vo ime na demokratijata, epa zatoa svetot ni otide vo majcina…odime po ulica i gazime po g, na, odime vo avtobuus i gi mirisame neizbanjatite, zasto tie se sakale kakvi sto se, taa/toj, 200 kg nalupal, pa sakaj se kakov si

  • Nove напиша:

    poopsiren opseg za odreduvanje pacienti vo ludnica

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.