„Сакам да знам колку заработува Меси?“ Роналдо со години бил опседнат со платата на Меси, па дури ги „замарал“ и неговите менаџери, пред да добие плата од 566.000 евра месечно во Јувентус

Кристијано Роналдо бил „опседнат“ со платата на Лионел Меси, според шпанските извештаи во кои се опишани неговите расправии со агентот Жорге Мендеш.

Роналдо контроверзно се раздели со Мендеш минатата година, непосредно по експлозивното интервју на поранешната ѕвезда на „Манчестер Јунајтед“ со Пирс Морган, критикувајќи го тимот од Премиер лигата, што доведе до негово заминување на почетокот на Светското првенство.

 

 

Оттогаш, португалскиот репрезентативец му се приклучи на клубот од Саудиска Арабија „Ал-Наср“ во потег со кој напаѓачот – кој ќе наполни 38 години следниот месец – ќе заработува 198 милиони евра годишно.
Сега во извештајот на „Ел Мундо“, се тврди дека Роналдо долго време бил загрижен за финансиите во споредба со неговите ривали дури и додека играше за „Реал Мадрид“.
Се додава дека со години бил фиксиран за тоа колку заработувал неговиот ривал на теренот, Лионел Меси, се до моментот кога го прашал Хосеп Марија Бартомеу на церемонијата на доделување награди.

 

 

 

Во друштво на Мендеш тој го испрашувал претседателот на Барселона за тоа колку му плаќа на Меси, пред да му кажат „Не можам да ти кажам, но тоа е повеќе од двојно повеќе од тоа што ти плаќа „Реал Мадрид“.
Набргу потоа, Роналдо го напушти клубот со неговиот последен натпревар каде што трет пат по ред ја освои Лигата на шампионите.

Тоа лето тој му се приклучи на „Јувентус“ во трансфер вреден 113 милиони евра, каде што исто така ја зголеми својата плата на 566.000 евра неделно – или приближно 30 милиони евра годишно.

Но, беше спротивно на советот на Мендеш кој сакаше неговиот клиент да остане во Мадрид каде што може да освои уште две награди за Златна топка – достигнување што не го осови откако го напушти Бернабеу.

 

 

Се чинеше дека овој потег покажува рани пукнатини во долготрајната врска помеѓу Роналдо и Мендеш, која ја опфати неговата сениорска кариера, при што агентот беше клучна фигура во помагањето на напаѓачот да се приклучи на „Јунајтед“ од „Спортинг Лисабон“ во 2003 година.

Баерн во меѓувреме имаше дискусии за Португалецот, но извршниот директор и поранешен голман Оливер Кан призна дека нема да одговара на филозофијата на клубот.
И покрај првичниот интерес од двата клуба, отсуството на Роналдо од претсезоната на „Јунајтед“ минатото лето се чинеше дека ги одложи двете страни и немаше договор, што доведе до тоа да биде принуден да остане на „Олд Трафорд“.

Роналдо го бранеше своето отсуство, велејќи дека тоа се должи на болната ќерка и поради тоа што тоа дошло само три месеци по смртта на неговото бебе.

 

 

Наскоро следеше расправија со менаџерот Ерик тен Хег, додека тој исто така беше исфрлен од стартните 11 на клубот што доведе до неговото злогласно интервју со Пирс Морган и горчлива кавга со гигантите од Премиер лигата.

 

Неговото преселување во „Ал-Наср“ беше направено без никаква вмешаност од Мендеш со тоа што личниот менаџер на Роналдо, Рики Регуфе, посредуваше во договорот, оставајќи ја неговата врска со Мендеш нарушена.

Роналдо конечно дебитираше за „Ал-Наср“ во неделата со победата на клубот од 1-0 над „Етифак“ во саудискиот прва лига.

  • Kire напиша:

    E taj odsekogash e bil samobendisan i egoist…sekade deka so odeshe ,igrachite morashe da igrat za nego (primer Benzema,Fernandes…) za da dava golove…i pak statistikata vika oti bil podposechen…Veshtachka zvezda…se vide kolku vrede koga go ostavija sam da igra…odma dobija kloca… samo parite mu bea vazni…neli imashe podrshka od…znaete oj…neli???

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.