Сакате планини, но сте мрзеливи да се качувате? Кинезите имаат решение за вас- огромен ескалатор

Љубителите на планините и природните убавини во провинцијата Жеџијанг, Кина, сега можат да уживаат во глетките без да мора да одат нагоре. Туристите сега можат да ги искористат предностите на огромните ескалатори кои ќе им овозможат да стигнат до врвот на планините со минимален напор.
Туроператорите во провинцијата Жеџијанг го решија проблемот со пристапноста до планините со инсталирање на ескалатори директно во планинските области. Овие масивни структури, долги стотици метри, им овозможуваат на туристите да патуваат горе-долу со удобност и без непотребен физички напор. Онаму каде што некогаш требаше да преговарате за предавнички патеки и да се движите околу планините, сега можете едноставно да се качите на ескалаторот и да стигнете до врвот за само неколку минути.

 

 

 

Еден пример за такво иновативно решение е планината Танју во округот Чунан, провинцијата Жеџијанг. Оваа планина, која има височина од само 350 метри, претходно поради тешкиот терен и потребата од заобиколување остана недостапна за постарите и малите деца. Сепак, благодарение на новиот ескалатор, сега секој може лесно и брзо да стигне до неговиот врв.

Еден од работниците вклучени во поставувањето на ескалаторот рече: „Првичната намена за која го изградивме овој лифт беше да го решиме проблемот со сообраќајот при качување на планината. Отпрвин ја разгледавме можноста за изградба на жичарница. Меѓутоа, со оглед на ограничениот транспортен капацитет на жичарницата и високите ризици, ескалаторот е релативно безбеден и има висок капацитет за транспорт, што може да ги задоволи потребите на живописната област“.

И покрај очигледните предности, не секој го поздравува поставувањето на планинските ескалатори. Ентузијастите на отворено и планинарите чувствуваат дека ја отстрануваат забавата од планинските авантури со тоа што ги лишуваат од физички напор. Еден критичар дури напиша на социјалните мрежи: „Па, која е поентата да се искачите на планина? Мислам дека радоста помина“.

 

 

Сепак, концептот на „безболно планинарење“ најде свои обожаватели. Еден задоволен планинар забележал: „Не одев ниту еден чекор за да се искачам на поголемиот дел од планината и не пропуштив ниту едно живописно место“.

И младите родители ја ценеа иновацијата. Една млада мајка рече: „Неверојатно е за постарите и децата. Не мора да се качувате сами. Само качете се на ескалаторот. Со еден збор, моето дете е среќно и јас сум среќна“.

Видеата од 350-метарскиот систем за ескалатори на планината Танју добиваат популарност на интернет, но тоа не е единствената таква градба во провинцијата Жеџијанг. Туристичката зона Shenxianjiu во Тајџоу има ескалатор долг 104 метри познат како „Southern Sky Staircase“ поставен пред околу три години.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *